Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Za nami obchody Światowego Dnia Sybiraka

DSC01914.JPG 1

Obchody Światowego Dnia Sybiraka i 84. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę w tym roku odbyły się w Mławie 15 września. Rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy. Po niej uczestnicy spotkania przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przed pomnikiem Golgoty Wschodu odbyła się druga część uroczystości.

Rozpoczęto ją od poświęcenia pomnika, który staraniem mławskiego oddziału Związku Sybiraków, przy wsparciu wielu osób i instytucji, został odnowiony.
Obchody uświetnili swoją obecnością żołnierze z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu oraz z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecni byli parlamentarzyści – posłanka Anna Cicholska i senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin sybiraków, poczty sztandarowe oraz młodzież ze szkół w Mławie.
Głos zabrał m.in. prezes mławskiego oddziału Związku Sybiraków Grzegorz Dzikowski, który przypomniał historię i losy zesłańców syberyjskich oraz ofiar agresji Związku Radzieckiego na II Rzeczpospolitą.

Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał, jak ważna jest pamięć i spotkania, które ją przywracają. – Przekaz od starszego pokolenia, szczególnie doświadczonego, ma ogromną wartość. I te nasze spotkania to lekcja wychowania. Wychowanie, szacunek i miłość wynosi się z domu. Ale tego typu uroczystości i wydarzenia kształtują nasze postawy, zwiększają naszą wiedzę – podkreślał burmistrz. – Trzeba spotykać się, trzeba przekazywać informacje, które nie były wygodne przez wiele lat. Nie można było mówić o napaści Rosji sowieckiej na Polskę, na naszą ojczyznę. Ta prawda, ta nasza tożsamość historyczna wynikająca z faktów, buduje naszą postawę nie tylko na dziś, ale na jutro, na całe życie, na kolejne pokolenia – mówił Sławomir Kowalewski.

Uroczystości na cmentarzu zakończyły się salwą honorową i odczytaniem apelu poległych oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem. Po oficjalnej części obchodów, na estradzie parku miejskiego patriotyczny program słowno-muzyczny przedstawili uczniowie mławskich szkół.

Źródło: mlawa.pl