Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Za nami dożynki gminne w Opinogórze

W ostatnią niedzielę (27 sierpnia) w Opinogórze Górnej zorganizowane zostały dożynki gminne. Dla rolników to okazja do świętowania zakończenia żniw. Choć w poprzednich latach różnie z tym bywało, tym razem impreza odbyła się przy dobrej pogodzie.

Bywało, że uczestników dożynek zaskoczyła ulewa. Dlatego podczas uroczystej mszy, której przewodniczył ks. kanonik Zbigniew Rembała, były misjonarz i rektor w Wyższym Seminarium Duchownym w peruwiańskim Iquitos, wspierany jeszcze przez dwóch duchownych ks Wacława Michalskiego (proboszcza z Pałuk) i ks Roberta Głuchowskiego (proboszcza parafii w Koziczynku), dziękowano nie tylko za tegoroczne zbiory, ale także  za dobrą pogodę.Reklama

W tym roku wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Zygmuntowo, Opinogóra Górna, Pokojewo, Opinogóra Dolna, Dzbonie, Pomorze, Bogucin, Kołaczków, Wierzbowo, Długołęka, Kotermań, Elżbiecin, Kąty, Czernice, Chrzanówek, Sosnowo, Załuże-Imbrzyki, Chrzanowo, Łęki, Wólka Łanięcka, Bacze, Rąbież i Pałuki. Jak słusznie zauważył proboszcz opinogórskiej parafii, były to to prawdziwe dzieła sztuki. Po mszy długi dożynkowy korowód, składający się nie tylko z orkiestry i grup tanecznych, ale także uczestników mszy, przemaszerował na plac przy gminnym stadionie w Opinogórze. Tu na scenie przywitał wszystkich gospodarz tej gminy, wójt Piotr Czyżyk. Dziękował za obecność nie tylko mieszkańcom, ale także licznie przybyłym gościom. Głos zabrali także samorządowcy, parlamentarzyści (poseł Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski), przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa (wiceminister Rafał Romanowski).

Nieodzownym elementem dożynek jest dzielenie się chlebem, w czym wójtowi pomagali starostowie tegorocznych dożynek Alina Zając z Pomorza i Zbigniew Kowalski z Przytoki, wspierani przez miejscowych duchownych. Na scenie odbywały się liczne występy. Sporo działo się także poza nią. Po sąsiedzku zainstalowało się wesołe miasteczko, jakiego jeszcze na dożynkach nie było. Dzieci były zachwycone

Wystąpili m.in. liczni artyści związani z GOK w Opinogórze: Młodzieżowa grupa wokalna Quintet, Młodzieżowa grupa wokalna Young Power, Zespół Melodia, Zespół nadzieja, Grupa Taneczna Mażoretek „Stella Opinogóra”, Grupa Taneczna hip-hop, Orkiestra Dęta Trzech Pokoleń działająca przy GOK (wcześniej zapewniła także piękną oprawę muzyczną mszy), klub seniora Senior + w Dzboniu, a także zaproszeni goście.

Najwięcej emocji przysporzył turniej sołectw o puchar Wójta Gminy Opinogóra Górna. Swoje drużyny wystawiły sołectwa Zygmuntowo, Władysławowo, Opinogóra Górna, Dzbonie i Wierzbowo. Rywalizacja do łatwych nie należały. Do tego było przy tym dużo humoru. Ścigano się np. z użyciem taczek, w których wiezieni byli sołtysi. Taczkę nazwano „mercedesem”. Choć zwyciężyła drużyna z Zygmuntowa, to pozostałe także nie odeszły z pustymi rękoma.

Nieodzownym elementem dożynek w Opinogórze – gminie uważanej za bardzo gościnną – była degustacja pysznych potraw, przygotowanych przez miejscowe koła gospodyń wiejskich. Można było je próbować za darmo!

Głównym punktem części artystycznej był występ zespołu Słowiany. To międzynarodowa folk-rockowa grupa z Krakowa, uczestnicy 8 Edycji Must Be The Music. Zespół składa się z pięciu profesjonalnych muzyków z Polski i Ukrainy. Wokalistka ma niezwykły folkowy głos. Barwne osobowości, energetyczna muzyka, słowiański duch – to najkrótsze określenie jednego z najbardziej interesujących zespołów tego typu w Polsce. Nam bardzo się ta muzyka spodobała, choć niektórzy kręcili nosem na to, że… to nie disco polo. Bardzo udaną imprezę zakończyła zabawa przy muzyce mechanicznej.

Tegoroczne dożynki w Opinogórze były zorganizowane przez Urząd Gminy i GOK w Opinogórze, wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego. 

Źródło: ciechanowinaczej.pl