Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Szanujemy przeszłość i budujemy przyszłość

Mławianie upamiętnili oddających swoje życie w obronie Ojczyzny bohaterskich polskich żołnierzy podczas wtorkowych (15 sierpnia 2023 r.) obchodów Święta Wojska Polskiego. Modlili się w ich intencji na mszy św. oraz wzięli udział w uroczystości przy tablicy pamięci Żołnierzy 144. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych na Starym Rynku.

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył w kościele pw. Świętej Trójcy Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego i proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie ks. kan. Sławomir Krasiński. O bohaterstwie polskiego żołnierza mówili podczas późniejszej uroczystości na Starym Rynku Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska i Senator RP Jan Maria Jackowski.

– Żołnierz polski był, jest i zawsze będzie bardzo ważny. Był, jest i będzie bardzo potrzebny. Historia naszego narodu wymownie tego dowodzi – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski. Przypominał też genezę i historię obchodów Święta Wojska Polskiego, nie zawsze obecnego w kalendarzu polskich uroczystości patriotycznych, oraz ideę grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie mającego przypominać o bezimiennych bohaterach broniących naszego kraju. – Nie ma większej wartości niż życie oddane w obronie ojczyzny – podkreślał Sławomir Kowalewski. – Spotykamy się tu, dlatego że szanujemy przeszłość i budujemy przyszłość. Pamiętamy o przeszłości, bo to jest bardzo ważne, to jest nasza tożsamość. Pamiętamy o ludziach, którzy tu żyli i walczyli; którzy cierpieli, dlatego że byli Polakami – zwracał się do obecnych burmistrz.

Uczestniczące w uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod głazem z tablicą pamięci Żołnierzy 144. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Następnie kilka pieśni żołnierskich i patriotycznych wykonał chór Cantare działający przy Miejskim Domu Kultury w Mławie. Uroczystość poprowadziła Anna Welenc-Nawrocka z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Wcześniej tego dnia Miasto Mława złożyło wiązanki kwiatów przy mogile poświęconej bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz na grobie prof. Ryszarda Juszkiewicza – senatora RP, dzięki którego staraniom do kalendarza polskich świąt państwowych wróciło Święto Wojska Polskiego – na cmentarzu parafialnym.

Źródło: mlawa.pl