Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Ciechanowianie znów śpiewali na ul. Warszawskiej

15 sierpnia na ulicy Warszawskiej w Ciechanowie odbył się koncert „Cała Warszawska śpiewa żołnierzom polskim”. Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprosiła na to wydarzenie w dniu Święta Wojska Polskiego.

Pamiątkową tablicę na budynku PBP, w stulecie Cudu nad Wisłą na budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Warszawskiej odsłonięto 3 lata temu, upamiętniając walczących na tym terenie w 1920 roku. Od tego czasu, 15 sierpnia, mieszkańcy spotykają się tu, żeby wspólnie zaśpiewać Żołnierzom Polskim w dniu ich święta najpiękniejsze muzyczne utwory – Polskie Kwiaty.Reklama

Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem. Tym razem rozpoczęła się o godz.17.00.  Choć był to upalny dzień, mieszkańcy nie zawiedli. Zgromadzonych przywitał dyrektor PBP w Ciechanowie Lech Zduńczyk. Poprowadził on to spotkanie wspólnie z Grażyną Czaplicką. Pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1920 roku zostały złożone kwiaty. Głos zabrali starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz, senator Jan Maria Jackowski i poseł Anna Cicholska. Mówcy podkreślali znaczenie Bitwy Warszawskiej 1920 roku i to, że winni jesteśmy pamięć tym, którzy za Ojczyznę przelewali krew.

Uczestnicy koncertu otrzymali okolicznościowe śpiewniki (tym razem rozdano 300 sztuk) i rozpoczęło się wspólne śpiewanie, które trwało ponad 1,5 godziny. Licznie zgromadzeni wspierani byli przez kilkoro wykonawców. Żołnierskie piosenki śpiewali Natasza Pepłowska, Radosław Lisowski z córką Zosią i Szymon Ostromecki,. Akompaniował na akordeonie Zbigniew Dembowski. Pięknie grała też Orkiestra Dęta OSP Ciechanów, dyrygowana tym razem nie przez kapelmistrza Leopolda Sułkowskiego-Kornausa, lecz jego córkę.

We wspólnym śpiewaniu brali udział nie tylko mieszkańcy, ale także żołnierze z ciechanowskiej jednostki 5MBOT i uczniowie klasy mundurowej ZS nr 1 im. gen. Bema w Ciechanowie. Poczet wystawił Związek Pisłudszczyków z Ciechanowa. W przygotowaniu imprezy pomagali pracownicy PBP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz.

Źródło: ciechanowinaczej