Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Polityk PiS naprawdę to powiedział! Legendy „Solidarności” zniesmaczone. „To smutne”

Znany polityk obozu władzy zniesmaczył działaczy opozycji z czasów PRL. Chodzi o słowa, które w poniedziałek padły na konferencji prasowej w Łebie. Słowa rzecznika rządu Piotra Müllera skrytykował m.in były senator Jana Rulewski, odznaczony przez samego Andrzeja Dudę za działalność na rzecz transformacji ustrojowej.

Rzecznik rządu Piotr Müller przemawiał w poniedziałek na konferencji prasowej w Łebie. Mówił m.in o referendum ws. migrantów. Poruszył też temat Platformy Obywatelskiej. Wtedy padł kontrowersyjny cytat.

Rzecznik rządu: PO to komuna

— W wielu obszarach oczywiście, ze PO to komuna — powiedział Piotr Müller na konferencji w Łebie.

— Najlepszy przykład, jak zachowali się w przypadku zmiany przepisów dotyczących podwyższenia świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Niech to będzie najlepszym komentarzem, w jaki sposób PO odnosi się do tych, którzy walczyli z komuną i powinni otrzymywać świadczenia za to, ze wywalczyli Polsce wolność — dodał rzecznik rządu.

Chodzi o głosowanie z czwartku 13 lipca, kiedy głosami klubu PiS Sejm przyjął ustawę zwiększającą miesięczne świadczenie dodatkowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych.

Legendy „Solidarności” krytykują Piotra Müllera. Chodzi o słowa o komunie

— Gra fałszywymi kartami — komentuje Jan Rulewski, były senator i działacz „Solidarności”, w 2021 r. odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego zdaniem wypowiedź rzecznika rządu to manipulacja i przedwyborcza taktyka.

— Świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej wepchnięto do ustawy z innymi zmianami budżetowymi, na które opozycja nie mogła się zgodzić. Müller jest rzecznikiem rządu, a to wymaga sprawnego mataczenia — ocenia Rulewski.

Podobnego zdania jest Stanisław Huskowski, były poseł i senator PO, jeden z działaczy wrocławskiej „Solidarności”, którzy chwilę przed stanem wojennym wypłacili legendarne 80 milionów z kont związku.

Absurd goni absurd w wypowiedziach oficjeli PiS. Mi komunę bardziej przypomina to, co oni robią. W PRL mieliśmy ograniczenie wolności słowa, deptanie wolności obywatelskiej. PiS też to robi, powodują, że jest coraz mniej wolnych mediów, a media publiczne stały się tubą propagandową rządu. Rzecznik Müller to inteligentny człowiek i wie, jak bardzo się mija z prawdą, ale robi to dla interesu politycznego swojego ugrupowania. To smutne

— podsumowuje Huskowski.

Poruszenie po słowach rzecznika rządu

— Jest to zarzut kompletnie niepoważny, szczególnie jeśli pada z ust rzecznika naszego rządu, który powinien zachowywać jakąś powagę — komentuje dla „Faktu” Janusz Onyszkiewicz, były rzecznik prasowy „Solidarności”, w wolnej Polsce dwukrotny minister obrony narodowej. W 2011 r. Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podobnie twierdzi senator Jan Maria Jackowski (obecnie niezrzeszony, dawniej PiS), który za działalność opozycyjną był inwigilowany przez SB. Jego zdaniem wypowiedź Müllera to kolejny przykład stygmatyzowania przez obóz rządzący przeciwników politycznych i używania do tego skojarzeń negatywnych społecznie.

— Jednocześnie obóz władzy w swoich działaniach i socjotechnice niekiedy bardzo przypomina czasy minione, a najlepszym przykładem jest propaganda sukcesu, którą ludzie z mojego pokolenia pamiętają z czasów Gierka — podkreśla senator Jackowski.

Źródło: fakt.pl