Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Joachim Brudziński szefem sztabu PiS. Jackowski: nie został rozwiązany główny problem kampanii PiS-u

Zmiana na stanowisku szefa kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości na Joachima Brudzińskiego niewiele zmieni. Może ona się bardziej wyostrzy, natomiast nie został rozwiązany główny problem, jaki jest z kampanią PiS-u – ocenił w „Faktach po Faktach” senator niezależny Jan Maria Jackowski. Zdaniem europosła Platformy Obywatelskiej Bartosza Arłukowicza działania partii rządzącej to „kampania wpadek, porażek i jedna wielka nieudolność”.

Europoseł Joachim Brudziński został szefem sztabu wyborczego PiS, zastąpił na tym stanowisku Tomasza Porębę, który w piątek zrezygnował z funkcji. 

Tę sprawę w „Faktach po Faktach” komentowali eurodeputowany i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz oraz senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski.

Jackowski: nie został rozwiązany główny problem kampanii PiS-u

Jan Maria Jackowski, niegdyś senator klubu PiS, zaznaczył, że w obozie rządzącym „uważano, że wystarczy zrobić powtórkę z 2015 roku i tymi samymi schematami, chwytami socjotechnicznymi, będzie można osiągnąć sukces, który umożliwi utrzymanie władzy”. – Pojawiła się krytyka i tak awaryjnie nastąpiła zmiana – stwierdził.

W jego opinii obecność Brudzińskiego „niewiele zmieni”. – Może ona [kampania – red.] się bardziej wyostrzy, natomiast nie został rozwiązany główny problem, jaki jest z kampanią wyborczą PiS-u – ocenił.

Wyjaśnił, że „nadaktywny w tej chwili jest premier Mateusz Morawiecki, który prowadzi niejako swoją kampanię, równoległą wobec tej oficjalnej kampanii”. – Jeździ po kraju, spotyka się. (…) Aktywność różnych urzędników rządowych, podległych panu premierowi, jest bardzo duża, co pokazuje, że są dwie kampanie. Ta oficjalna, partyjna Prawa i Sprawiedliwości i ta rządowa – dodał.

– Konflikty w takiej sytuacji nie są najlepsze, dlatego że wiemy z przeszłości, że jeżeli nie ma koordynacji między różnymi koncepcjami prowadzenia kampanii, nie najlepiej się to kończy – mówił gość TVN24.

Arłukowicz: kampania wpadek, porażek i jedna wielka nieudolność

W opinii Bartosza Arłukowicza zmiana na stanowisku szefa kampanii PiS „to jest dowód wielkiej porażki”.

– Kaczyński był przerażony tym, co zobaczył w Warszawie 4 czerwca, kiedy ludzie demokratycznej opozycji pokazali swoją siłę. Wtedy Kaczyński się wystraszył, że to wszystko nie jedzie. Być może ktoś mu powiedział, że panowie prowadzili kampanię w stylu: robaki na talerzach, potem zrobili spot z Auschwitz, potem straszyli komisją „lex Tusk”, teraz referendum – mówił.

– Cała kampania wpadek, porażek i jedna wielka nieudolność – ocenił.

„To pokazuje dużą nerwowość w sztabie Prawa i Sprawiedliwości”

Goście „Faktów po Faktach” komentowali także zmianę miejsca sobotniej konwencji programowej PiS, która miała odbyć się w Łodzi. W poniedziałek Brudziński poinformował, że „odpowiadając na zaproszenie mieszkańców Dolnego Śląska, sztab postanowił o zmianie formuły i miejsca naszego sobotniego wydarzenia”.

– Oni nie wiedzą kompletnie, od czego zacząć. Obrazili ludzi w Łodzi. Powiedzieli, że jadą do prawdziwych ludzkich problemów. Chcą jechać na Dolny Śląsk, bo tam jest Donald Tusk i my wszyscy. Sam z ciekawością pytam mieszkańców Dolnego Śląska, kto z państwa chce w ogóle pójść na spotkanie jakiekolwiek z Brudzińskim czy Kaczyńskim? Wydaje mi się, że tutaj też będzie porażka – ocenił Arłukowicz.

Jackowski odniósł się natomiast do kwestii organizacyjnych. – Robi event na kilka tysięcy osób, zamawia się transporty, przygotowuje się to wszystko, częściowo trzeba robić płatności i w tej chwili następuje taka diametralna zmiana. Poza tym dojechać do Turowa na przykład z Rzeszowa czy z Białegostoku jest znacznie trudniej niż do Łodzi – powiedział.

– Jest to jakaś bardzo rozpaczliwa próba zmiany tego eventu i zapewne też scenariusza. To też pokazuje dużą nerwowość w sztabie Prawa i Sprawiedliwości – dodał.

Źródło: tvn24.pl