Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W hołdzie poległym w 1920 roku – sochociński pomnik uroczyście odsłonięty

Gazeta plonszczak.pl

W piątek, 9 czerwca w Sochocinie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci żołnierzy poległych w 1920 roku. Pomnik, który powstał dzięki staraniom społecznego komitetu, wieńczy wykuta z granitu rzeźba orła.

Jak wielokrotnie informowaliśmy, pomysł budowy pomnika pojawił się w 2017 roku i wówczas z inicjatywy Szymona  Lejkowskiego i Zbigniewa Lejkowskiego powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Pomysłodawcy uzasadniali inicjatywę budowy pomnika potrzebą upamiętnienia żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku w rejonie Sochocina i okolic.

Rada miasta i gminy Sochocin wyraziła zgodę na lokalizację pomnika, a jego budowa rozpoczęła się we wrześniu. I tak przy sochocińskim kościele, również dzięki strategicznemu sponsorowi, którym była fundacja BGK, stanął pomnik z wykutym w granicie orłem.

W piątek, 9 czerwca – w 103 rocznicę Bitwy nad Wkrą, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, zorganizowana przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika oraz Fundację Miasto-Państwo z Płocka.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą w sochocińskim kościele, po której nastąpiło przecięcie wstęgi, poświęcenie pomnika przez proboszcza ks. Czesława Stolarczyka oraz przecięcie wstęgi przy towarzyszących pomnikowi masztów flagowych oraz gablot z rysem historycznym opracowanym przez dr Pawła Piotrowskiego.

Wstęgę uroczyście przecięli: wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, poseł Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, kierownik delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj, prezes Fundacji Miasto-Państwo z Płocka Iwona Jóźwicka, przewodniczący Komitetu Społecznego Pomnikowego Szymon Lejkowski, burmistrz miasta Sochocin Jerzy Ryziński, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Sochocinie Dariusz Kujawski, ks. proboszcz Czesław Stolarczyk oraz prezes zarządu rady Fundacji BGK Renata Kościelniak.

Uroczystość, w której wzięło udział wielu zaproszonych gości, uświetniła oprawa historyczna inscenizowana przez młodzież z czterech szkół (ZS Nowe Miasto, ZS 1 Płońsk, SP Kołoząb i SP Sochocin) oraz koncerty: Orkiestry Dętej Sochocin pod batutą Rafała Szymańskiego, kwartetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz zespołu „James B. & Friends”.

Przypomnijmy, że w sierpniu 1920 roku 5. Armia Wojska Polskiego, dowodzona przez generała Władysława Sikorskiego, otrzymała rozkaz prowadzenia działań opóźniających na linii Wkry między Mławą a Pomiechówkiem. Bolszewickie wojska miały natomiast rozkaz głównego natarcia na linii Ciechanów – Ojrzeń – Sochocin – Płońsk i utworzyły 25 kilometrowy pas na tej linii. Niektórych polskich żołnierzy, którzy wówczas polegli, pochowano na sochocińskim cmentarzu. 

Źródło: plonszczak.pl