Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senat zamawia owoce morza, wina i piwo! Marszałek Grodzki wyjaśnia. „To chyba niezbyt dużo”

Szykuje się wielka uczta za publiczne pieniądze! Kancelaria Senatu planuje bankiety za ćwierć miliona złotych. Na liście dań znajdą się owoce morza, półmiski serów, kanapki dekoracyjne, wytrawne wina i piwo! Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (64 l.) wyjaśnia, że te wydatki wcale nie są duże.

Catering w Senacie za ćwierć miliona. Marszałek Tomasz Grodzki wyjaśnia, że te wydatki wcale nie są duże.
Catering w Senacie za ćwierć miliona. Marszałek Tomasz Grodzki wyjaśnia, że te wydatki wcale nie są duże. Foto: 123RF / Damian Burzykowski / newspix.pl

Już 1 lutego Kancelaria Senatu otworzy oferty w przetargu na catering na najbliższe półtora roku. Przedmiot zamówienia obejmuje: serwis kawowy i koktajlowy, przyjęcie bufetowe (wersja zwykła i VIP), a także przyjęcie zasiadane VIP. Usługi mają być świadczone podczas „różnego rodzaju spotkań, organizowanych przez Kancelarię Senatu”.

Catering w Senacie za ćwierć miliona!

W dokumentach opublikowanych na stronie Kancelarii Senatu czytamy, że ta planuje wydać na zamówienie 259 tys. 482 zł. Wykonawca ma zgłosić menu inspirowane daniami kuchni polskiej, a także dostarczyć m.in. dekoracyjne kanapki, półmiski serów, ryby i owoce morza. Z napojów wina wytrawne: musujące, białe i czerwone oraz piwo.

Co ciekawe, cena stanowi zaledwie połowę kryterium, jakiego użyją urzędnicy do wybrania najlepszej oferty. 35 proc. to różnorodność menu, a 15 proc — aranżacja stołów.

Urzędnicy tłumaczą, że zamawiają, bo tak trzeba. — Zaplanowania wydatków na catering, jak innych zakupów usług lub wyposażenia wymaga ustawa o zamówieniach publicznych. W poprzednich 18 miesiącach zamówienie opiewało na 301 tys. zł. Do tej pory z tej umowy nie wykorzystaliśmy 15 tys. zł. — wyjaśnia Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu. Podkreśla, że kwota zamówienia nie oznacza, że wszystkie te środki zostaną wydane.

ZOBACZ TAKŻE

— Jeżeli wydarzenia zostaną odwołane, na przykład z powodu nowej pandemii lub innych okoliczności, nie wykorzystamy całej kwoty — dodaje Niemczewski.

Frykasy w Senacie. Marszałek Grodzki wyjaśnia

Marszałek Tomasz Grodzki zaznacza, że tematem zajmuje się Kancelaria Senatu. Zgodził się jednak odnieść do kwestii cateringu.

— Jeśli podzielić 250 tys. przez 18 miesięcy, a następnie przez 100 senatorów to wychodzi 138 zł miesięcznie. A proszę do tego dodać gości Senatu i 300 pracowników to kwoty na osobę wynoszą mniej niż 35 zł na miesiąc. To chyba niezbyt dużo — wylicza Tomasz Grodzki.

— Na przykład, za parę dni mamy doroczne przyjęcie dla korpusu dyplomatycznego — ponad 100 osób, które trzeba choćby skromnie ugościć — dodaje marszałek Senatu. Nie odpowiada jednak na pytanie, czy w dobie kryzysu senatorowie powinni jeść skromniej.

Catering za ćwierć miliona. Senatorowie komentują

O sprawę zapytaliśmy senatorów różnych opcji.

— Powinna być większa oszczędność i dbałość o publiczne pieniądze. Urzędnicy zrobili ten przetarg i to oni powinni się wypowiedzieć — twierdzi Jan Maria Jackowski (65 l.) z PiS.

— Nie znam danych z poprzednich lat, więc trudno mi się odnieść. Jestem przeciwnikiem zwiększania wydatków publicznych w dobie kryzysu. Z pewnością można się obejść bez frykasów i warto być oszczędnym — dodaje senator Jacek Bury (56 l.) z Polski 2050.

Z kolei Barbara Zdrojewska (62 l.) twierdzi, że ważnym kryterium jest porównanie z innymi instytucjami. — Nie znam sprawy. Nie mam wiedzy, o jakie poczęstunki chodzi i jakie są w tej chwili porównywalne koszty w KPRM czy kancelarii Sejmu. Nie przypominam sobie, żeby senatorowie jadali jakieś frykasy — relacjonuje senatorka Platformy Obywatelskiej.

Źródło: fakt.pl