Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Płońska pamięć Żołnierzy Wyklętych

historia, Płońska pamięć Żołnierzy Wyklętych - zdjęcie, fotografia

Gazeta plonszczak.pl

We wtorek, 1 marca na dziedzińcu kościoła parafii św. Michała Archanioła w Płońsku odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości zorganizowanej przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk oraz Urząd Miejski w Płońsku uczestniczyły poczty sztandarowe płońskich instytucji, władze miasta i powiatu, kombatanci i młodzież, a także senator Jan Maria Jackowski.

W okolicznościowych wystąpieniach podczas wtorkowej uroczystości nie zabrakło nawiązań do ogarniętej wojną Ukrainy.

Burmistrz Płońska, Andrzej Pietrasik mówił m.in., że walka Żołnierzy Wyklętych była potrzebna nie tylko Polsce, ale i Europie, walczyli z „komunistycznym diabłem”, który 70 lat po wojnie dalej takim pozostał, a teraz szaleje w Ukrainie. Burmistrz mówił, iż Żołnierze Niezłomni mieli niezłomnego ducha, wiarę i świadomie szli na śmierć i jeśli patrzą na nas z góry, to wiedzą, że nie na darmo oddali swoje życie.

Senator Jan Maria Jackowski również nawiązywał do sytuacji w Ukrainie. Powiedział m.in. że po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sytuacji, gdy po wielu latach pokoju, na wchodzie Europy, na Ukrainie, trwa wojna i to wojna wywołana przez ten sam imperializm.

Modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych odmówił proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, ks. Janusz Rumiński.

Pod tablicą upamiętniającą mieszkańców poległych w walce o niepodległość Polski w latach 1939-1956  złożono kwiaty i zapalono znicze.

Źródło: plonszczak.pl