Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

RÓŻNICA ZDAŃ W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY

Koalicja rządząca przegrała dwa głosowania w Sejmie. W pierwszym doszło do pomyłki. W drugim natomiast 20 posłów Solidarnej Polski oraz Porozumienia zagłosowało wbrew rekomendacjom klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W pierwszym przegranym głosowaniu w sprawie senackich poprawek do ustawy o podatku akcyzowym doszło najprawdopodobniej do pomyłki aż 10 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak już w drugim głosowaniu 13 posłów Porozumienia i 7 posłów z Solidarnej Polski świadomie zagłosowało wbrew rekomendacji klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Dzięki temu z poparciem opozycji przeszła kolejna poprawka Senatu.

Poprawka odsunęła w czasie wprowadzenie podatku akcyzowanego na pojazdy przerabiane na kampery. Politycy Solidarnej Polski i Porozumienia przekonują, że jest to w interesie polskich firm. Opozycja przegrane głosowania uważa za kolejną porażką Zjednoczonej Prawicy.

– Jest to kolejny przejaw kryzysu wewnętrznego w obozie Zjednoczonej Prawicy, szczególnie w PiS – powiedział Jacek Protasiewicz z KO.

W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka kwestii spornych wewnątrz obozu rządzącego. Przegrane głosowanie nie zwiastuje jeszcze katastrofy – zauważył dr Piotr Gawryszaczak.

– Wydaje się, że tu nie można mówić o tym, iż to jest jakaś przegrana rządu Zjednoczonej Prawicy – oznajmił dr Piotr Gawryszczak.

Napięcia nie służą jednak koalicji – przyznał senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Mniejsze środowiska, czyli Solidarna Polska i Porozumienie Jarosława Gowina, uważają, że PiS narusza umowę koalicyjną i to wywołuje napięcia, a jak wiemy, w głosowaniu liczy się sucha arytmetyka. Jak zabraknie kilku głosów, to mamy takie, a nie inne wyniki głosowań – zaakcentował Jan Maria Jackowski.

Minister Michał Woś z Solidarnej Polski przekonywał, że nie stało się nic nadzwyczajnego.

– Takie rzeczy zdarzają się w Sejmie. Ja bym z tej sytuacji nie wyciągał daleko idących politycznych wniosków – powiedział wiceminister Michał Woś.

Przyjęte poprawki Senatu nie będą miały większego wpływu na budżet państwa.

Źródło; radiomaryja.pl