Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Tygodnik Niedziela – Sól ziemi: Don Alvaro

    Wiernym Prałatury Opus Dei i św. Krzyża, współpracownikom i korzystającym ze środków formacyjnych Opus Dei wielką radość sprawiła wiadomość, że Sługa Boży bp Alvaro del Portillo, 27 września zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. Ludzie wierzący mają w nim orędownika już od lat, ponieważ zmarł w opinii świętości, a jego kult jest bardzo żywy. Ksiądz Flavio Capucci, postulator procesu beatyfikacyjnego don Alvaro, opracował dokumentację około 12 tys. konkretnych łask otrzymanych za jego wstawiennictwem, w tym również od wiernych z Polski. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, który poznał don Alvaro, jeszcze zanim został papieżem, przez ich wspólnego przyjaciela kard. Andrzeja Deskura. Znamienne, że beatyfikacja, która nastąpi w Madrycie, w mieście gdzie się zaczęło w 1928 Opus Dei, odbędzie się w roku stulecia urodzin Don Alvaro i 20-lecia jego śmierci.

    Álvaro del Portillo y Diez de Sollano urodził się 11 marca 1914 w Madrycie w rodzinie adwokata i był jednym z ośmiorga dzieci. Zmarł 23 marca 1994 w Rzymie, a przy jego doczesnych szczątkach w kościele prałackim Opus Dei modlił się Jan Paweł II. Należał do Opus Dei od 1935 roku, został wyświęcony 25 czerwca 1944 roku jako jeden z trzech pierwszych księży Opus Dei. Uzyskał doktoraty z historii oraz prawa kanonicznego, a wcześniej – jeszcze jako świecki – dyplom inżyniera budowy dróg również z doktoratem. Był sekretarzem generalnym Opus Dei w latach 1940-1947 oraz 1956-1975, a pomiędzy tymi okresami pełnił funkcję prokuratora generalnego.

     Większość swego życia spędził w Rzymie, gdzie po II wojnie światowej została przeniesiona siedziba generalna Opus Dei. Był konsultorem różnych instytucji Stolicy Świętej, m.in. Kongregacji Doktryny Wiary, Kongregacji Kleru, Kongregacji Spraw Świętych i Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Pracował na Soborze Watykańskim II, najpierw jako przewodniczący komisji przed–przygotowawczej do spraw świeckich, a następnie jako sekretarz Komisji Dyscypliny Kleru oraz jako konsultor innych komisji. Jego książki: Wierni i świeccy w Kościele (1969) oraz Pisma o kapłaństwie (1970) są w znacznej mierze owocem tych doświadczeń.

     W 1975 został wybrany następcą św. ks. Josemaríi Escrivy (1902 – 1975) w Opus Dei. Po erygowaniu Opus Dei jako prałatury personalnej (1982) został mianowany jej prałatem, a w 1990 został powołany do pełni kapłaństwa przez Jana Pawła II, który udzielił mu sakry biskupiej 6 stycznia 1991. Don Alvaro z inspiracji polskiego papieża założył w 1989 r. papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, na którym ukończyło studia już ponad stu polskich księży diecezjalnych. Był człowiekiem niezwykle skromnym – nie zabiegał o zaszczyty i traktował swoją rolę jako zwyczajną, cichą służbę.

     Był wielkim przyjacielem Polski i czterokrotnie odwiedzał nasz kraj. Po raz pierwszy był w Polsce w 1979 roku, został wówczas serdecznie przyjęty przez Prymasa Tysiąclecia, a na Jasnej Górze modlił się w intencji rozwoju Opus Dei w nowych krajach w, tym i w Polsce. Dzięki niemu oraz śp. abp. Kazimierzowi Majdańskiemu, ordynariuszowi szczecińsko-kamieńskiemu, który jako pierwszy polski bisku zaprosił w 1989 Opus Dei do swojej diecezji, Dzieło zaczęło prowadzić działalność apostolską w Polsce.

 

                                                               Jan Maria Jackowski

 Źródło: Niedziela Ogólnopolska 9/2014