Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Nasz Dziennik – Orzeł i reszka: Telewizja Trwam na multipleksie

15 lutego o godzinie 00.00 uroczystą Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu odprawioną pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo została zainaugurowana obecność Telewizji Trwam na multipleksie. To oczywiste, że wspólna modlitwa na Jasnej Górze, u tronu Matki Chrystusowej, rozpoczęła nowy etap rozwoju tego wielkiego ewangelizacyjnego dzieła. Jak zawsze za Jej pośrednictwem Bogu dziękujemy i ducha nie gasimy.

Wspólna modlitwa milionów słuchaczy Radia Maryja i telewidzów Telewizji Trwam o zaprzestanie w naszej Ojczyźnie dyskryminacji katolickich mediów i o zaprzestanie ograniczania praw ludzi wierzących została wysłuchana.

Wykluczenie cyfrowe dokonane w pierwszym konkursie koncesyjnym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wywołało słuszne oburzenie i bezprecedensowe protesty w obronie wolności słowa. Zostało złożonych ponad 2 mln 500 tys. indywidualnych podpisów pod protestem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także liczne protesty różnych środowisk katolickich oraz innych społeczności zatroskanych o pluralizm medialny w Polsce.

Odbyło się ponad 170 marszów w całej Polsce i kilkanaście poza jej granicami w obronie wolności słowa, w tym dwa największe w Warszawie, które zgromadziły kilkaset tysięcy uczestników. Ponad 100 samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego podjęło uchwały i stanowiska w obronie wolności słowa i Telewizji Trwam. W Sejmie i Senacie, a także w Parlamencie Europejskim odbyły się specjalne debaty. O Telewizję Trwam już czterokrotnie upomniał się Episkopat Polski, a o wolność słowa w Polsce modlił się Benedykt XVI.

Dzięki temu wszystkiemu od dziś po raz pierwszy po przemianach 1989 roku mamy w Polsce ogólnopolską telewizję katolicką. Telewizja Trwam jest także jedyną ogólnodostępną katolicką telewizją w Europie nadawaną cyfrowo. Wejście na multipleks to historyczne wydarzenie i ogromny sukces, zważywszy na długoletnią walkę o prawo katolików do posiadania powszechnie dostępnej telewizji. Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku zabrakło odwagi i dalekowzroczności, bowiem nie została wykorzystana niejako automatyczna możliwość uzyskania ogólnopolskiej telewizji katolickiej na mocy ustawy o stosunkach między państwem a Kościołem, choć takie próby były podejmowane w Krakowie. To spowodowało, że pod rządami ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 roku nie było już szans na ogólnodostępną telewizję katolicką, ponieważ w wyniku konkursów koncesyjnych ogólnopolskie częstotliwości telewizyjne zostały podzielone między Telewizję Polską i stacje komercyjne.

Telewizja Trwam na multipleksie to wielkie dzieło o. Tadeusza Rydzyka i zgromadzenia redemptorystów. Założyciel Radia Maryja oraz prezes Zarządu Fundacji Lux Veritatis, która jest organem prowadzącym Telewizję Trwam, to niewątpliwie najwybitniejszy obrońca wolności słowa i rzecznik pluralizmu medialnego w Polsce na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jest twórcą fenomenu medialnego i społecznego w okresie przemian w Polsce po 1989 roku, jakim jest Radio Maryja, a także dzieła przy nim wyrosłe.

Poprzez medialne inicjatywy apostolskie, których jest animatorem, przyczynił się do rozmodlenia Polaków. Dziś po wielu doświadczeniach, jakich byliśmy świadkami w Polsce po 1989 roku, nie sposób nie doceniać roli Radia Maryja i Telewizji Trwam. To jego słuchacze, którzy jak w zżytej rodzinie czują się Rodziną Radia Maryja, przemieniają naszą polską ziemię. Solidarnie uczestniczą i współdziałają w dziele ewangelizacji, ocalania zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa tradycji kultury polskiej oraz w pobudzaniu do odpowiedzialnej obecności ludzi wierzących w świecie. Alleluja i do przodu!

Źródło: Nasz Dziennik Sobota, 15lutego 2014r.