Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Tygodnik Niedziela – Sól ziemi: Muzułmanie bronią Krzyża, a katolicy?

Do niedawna prezentowano wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, której integralną częścią był film Jacka Markiewicza „Adoracja”. W powszechnej opinii ludzi wierzących „dzieło” to zawiera treści bluźniercze, naruszające uczucia religijne katolików. Doszło bowiem do zhańbienia i profanacji Krzyża – znaku Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzkiego symbolu godności człowieka.

    W związku z tym kolejnym atakiem na zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycję kultury polskiej nasuwa się wiele pytań, Między innymi: jak mogło dojść do tego, że w instytucji kultury, która podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest utrzymywana z podatków płaconych w przeważającej większości przez katolików prezentowano film naruszający godność i uczucia religijne milionów Polaków, co może wypełniać znamiona przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego? Jakie działania względem osób winnych zaistniałej sytuacji podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Jakie działania zamierza podjąć MKiDN, aby w placówkach mu podległych nie dochodziło w przyszłości do prezentacji treści raniących godność i uczucia religijne osób wierzących? Jednak rząd Donalda Tuska publiczne nie zareagował na promowanie przez państwo nietolerancji religijnej, naruszanie godności ludzi wierzących i szerzenie nienawiści religijnej.   

    Wiele środowisk i ludzi dobrej woli podjęło działania. Grupa wiernych pod przewodnictwem odważnych kapłanów podjęła w CSW modlitwę ekspiacyjną za zniewagę krzyża. Zdecydowanie zaprotestował ks. abp Józef Michalik oraz przewodniczący KEP, ks. bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Kuria Metropolitarnej Warszawska wydała oświadczenie, w którym wyrażono „głębokie ubolewanie z powodu tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych”. A dalej napisano: „Kuria Metropolitalna wspiera słuszne działania wszystkich, którzy starają się zapobiec temu i podobnym nadużyciom”. Jako parlamentarzyści PiS złożyliśmy do prokuratury  zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz złożyliśmy interpelacje poselskie i oświadczenia (interpelacje) senatorskie. Lecz czy społeczność katolicka w tej sprawie była solidarna i odważnie broniła Krzyża?

    Za to zareagowali wyznawcy innych religii. Liga Muzułmańska w RP w imieniu wszystkich wyznawców Islamu wydała bezprecedensowe oświadczenie podpisane przez imama dr. Alego Abi Issę. Przypomniano w nim, że nie pierwszy to przypadek bluźnierczej „sztuki” w Polsce, a także: „wyrażamy swoje odczucia zgrozy oraz niesmaku, jednocześnie w pełni solidaryzując się ze znieważanymi w ten sposób chrześcijanami”. Ponadto czytamy w tym dokumencie, że „wyznawcy islamu wyrażają zaskoczenie, że tego rodzaju działania w przestrzeni publicznej spotykają się z ogólnym przyzwoleniem społecznym oraz politycznym. Zdumiewające jest również to, że autorzy takich oburzających aktów prezentują je z dumą często przy szerokim wsparciu ze strony elit kulturowych i intelektualnych”.

      Wygląda na to, że muzułmanie mają więcej szacunku do Krzyża niż część katolików, w tym co gorsza nawet duchownych…

 

                                                      Jan Maria Jackowski

 Źródło: Niedziela Ogólnopolska 50/2013