Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Dobry Znak: Bezkarne kręcenie lodów

Przed kilku laty cała Polska mogła zobaczyć, jak Beata Sawicka przyjmuje łapówkę. Opublikowano też taśmy, na których ówczesna posłanka PO mówi m.in.: „Jest nas troje, którzy tworzą prawo”; „Będziemy przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego”; „Ci będą mieli fart, którzy pierwsi będą wiedzieć”; „I kręcimy lód”; „Biznes na służbie zdrowia będzie robiony”.


Wybuchła głośna afera, rozpoczął się proces, który właśnie prawomocnie się zakończył: Sąd Apelacyjny uchylił wyrok skazujący I instancji i uniewinnił b. posłankę. Media informują, że teraz Sawicka może żądać nawet pół miliona złotych odszkodowania. Ten wyrok to porażka wymiaru sprawiedliwości. Trudno nie zauważyć, że w kraju pod rządami PO to już norma: „Pruszków” na wolności, Kociołek niewinny masakry w 1970, a Beata Sawicka, która wzięła łapówkę i co do tego nie mieli nawet wątpliwości jej klubowi koledzy, jest „niewinna”. 
Twierdzenia, że posłanka PO była kuszona przez CBA to bzdury – przyznał to nawet polityk PO, Andrzej Czuma, który w Sejmie poprzedniej kadencji kierował komisją tzw. naciskową. Mówił: „Nie było zaplanowanej akcji skompromitowania Beaty Sawickiej. W świetle materiału dowodowego wszystko wskazuje na to, że pani Sawicka jeszcze przed poznaniem agenta Tomka wyrażała rozmaite oczekiwania materialne z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami”. 
Uniewinniający wyrok Sądu Apelacyjnego jest schizofreniczny, bo sędzia jednocześnie stwierdził, że nie ma wątpliwości co do faktu przyjęcia przez Sawicką łapówki. Działania CBA były zgodne z ustawą regulującą jego działanie, a na wszystkie działania ta służba miała zgodę sądu. Prokuratura w Lublinie w 2008 roku uznała, że CBA działało prawidłowo, a sąd prawomocnie podtrzymał to zdanie. 
Znany karnista prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że sędzia zastosował przepis, który jeszcze nie obowiązuje”. W Polsce nie ma uregulowań o owocach zatrutego drzewa. Nawet jeśli dowód został uzyskany w sposób nielegalny, pozostaje dowodem – zwrócił uwagę znany prawnik. 
Miejmy nadzieję, że prokuratora złoży kasację i w tej sprawie wypowie się Sąd Najwyższy. Sawicka bezspornie wzięła łapówkę i powinna ponieść konsekwencje. Jeśli zostanie ostatecznie uniewinniona, będzie to oznaczało, że Polska w obecnych czasach to „republika kolesi”. Emerytka za niespłacony dług w kwocie 5 zł siedzi, a poseł może bezkarnie łamać prawo

                                        Jan Maria Jackowski