Opublikowano w kategorii: Aktualności

Przemówienie w Senacie RP z debaty o gen. Sosabowskim

       

Senator Jan Maria Jackowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panie Generale! Czcigodna Rodzino! Drodzy Weterani! Wszyscy Obecni Goście!


To wielka chwila: Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje uchwałę o jednym z największych bohaterów naszej wojskowości w XX wieku, oficerze, który działał w różnych formacjach wojskowych, który był niedoceniony, i który – co gorzkie, przyłączyłbym się więc do apelu pana senatora Klicha – o ile mi wiadomo, nie otrzymywał w Wielkiej Brytanii emerytury w okresie, gdy był już weteranem.

Wysoka Izbo, generał Sosabowski był postacią w pewien sposób zapomnianą także w okresie PRL. Chciałbym przypomnieć, że w 1977 r. Richard Attenborough nakręcił słynny film „O jeden most za daleko”. Charyzmatycznego generała Sosabowskiego odegrał wybitny aktor amerykański Gene Hackman. Pamiętamy tę rolę i pamiętamy również, że był to właściwie, można powiedzieć, come back do ojczyzny generała Sosabowskiego, o którym w tamtych czasach informacji było stosunkowo niewiele.

Chciałbym również powiedzieć, że okres kampanii wrześniowej, podczas której w pełni wykazał swoje talenty dowódcze jako dowódca 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”… Zostało to docenione przez władze miasta stołecznego Warszawy – na warszawskim Gocławiu jest ulica 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”.

Chciałbym powiedzieć, że chyba coś się zaczyna zmieniać, jeśli chodzi o pewne oceny działań naszego wojska, wojska sprzymierzonego z aliantami w okresie II wojny światowej. Wczoraj Telewizja Polska wyemitowała film o Dywizjonie 303. Film pokazuje rolę Polaków w okresie II wojny światowej, szczególnie w kluczowym momencie bitwy powietrznej o Anglię. Przypomnę, że film został wyprodukowany dla kanału brytyjskiej telewizji przez brytyjskiego reżysera i brytyjską ekipę. O ile mi wiadomo, film nie został wyemitowany w telewizji brytyjskiej – krąży w internecie, został wyemitowany w Telewizji Polskiej… Ten film znakomicie pokazuje dylematy Polaków należących do pokolenia, które zdawało sobie sprawę, że tak naprawdę walczy z dwoma totalitaryzmami, chociaż, że tak powiem, jeden z tych totalitaryzmów był formalnym sprzymierzeńcem w czasie II wojny światowej. Konsekwencje dla tego pokolenia… Gorzki chleb tułaczy, emigracja, różny stosunek nowej ojczyzny do bohaterów II wojny światowej i weteranów – to wszystko wymaga jakiejś weryfikacji i rehabilitacji tych, którzy… Dziękuję. (Oklaski)

Źródło: Stenogram z posiedzenia Senatu z dnia 9 maja RP 2012