Opublikowano w kategorii: Aktualności

Oświadczenie w sprawie Warszawskiej Opery Kameralnej wygłoszone podczas posiedzenia Senatu RP 26.04.2012

Ostatnie decyzje władz samorządowych Województwa Mazowieckiego o obniżeniu dotacji podmiotowej dla Warszawskiej Opery Kameralnej, o niemal 24%,  stawiają praktycznie w stan likwidacji tę zasłużoną dla polskiej kultury instytucję. Kilkuletnie postępowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego udowadnia, że urzędnicy nie są w stanie udźwignąć odpowiedzialności z instytucję artystyczną, której są organizatorem.

   WOK jako jedyny teatr na świecie, od 21 lat prezentuje podczas corocznego, trwającego 6 tygodni Festiwalu Mozartowskiego, wszystkie sceniczne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Instytucja ta jest realizatorem operowych Festiwali: Claudia Monteverdiego, Gioacchina Rossiniego, Georga Friedricha Haendla, Festiwalu Oper Staropolskich, czy Festiwalu Oper Kameralnych XX i XXI wieku. Od samego początku istnienia Warszawska Opera Kameralna pełni rolę kulturotwórczą. To na jej zamówienie powstało kilkadziesiąt utworów muzycznych w tym kilkanaście oper. W instytucji tej działa, jedyny w Polsce, etatowy Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, którego członkowie grając na instrumentach z epoki specjalizują się w wykonawstwie muzyki baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Warszawska Opera Kameralna od lat jest znakomitym ambasadorem kultury polskiej na świecie. Od roku 1972 odbyła olbrzymią ilość wyjazdów zagranicznych odwiedzając 33 kraje Europy, Azji i obydwu Ameryk. Poza granicami Polski dała ponad 1.500 przedstawień i koncertów, które obejrzało i wysłuchało ponad 1,5 mln widzów i słuchaczy. Przedstawienia Mozarta zostały wykonane po raz pierwszy np. w Libanie, Japonii czy Omanie właśnie za sprawą WOK.

            Zwracam się z prośbą o zainicjowanie zmian legislacyjnych w zakresie ustawy       o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, umożliwiających przejęcie prowadzenia samorządowej instytucji kultury, jaką jest Warszawska Opera Kameralna, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub o spowodowanie, aby Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejął współprowadzenie Warszawskiej Opery Kameralnej i stał się – razem z Samorządem Województwa Mazowieckiego – organizatorem  tej szacownej instytucji artystycznej.

 

Senator RP
Jan Maria Jackowski