Opublikowano w kategorii: Aktualności

Oświadczenie w sprawie nowych dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor wygłoszone podczas posiedzenia Senatu RP 26.04.2012

Zwracam się do Prezesa Rady Ministrów o wyjaśnienia w poniższej kwestii. 

W marcu br. Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji rekomendował  przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych do czasu między innymi wykonania odpowiednich testów integracji z systemami informatycznymi państwa jak również określenia niezbędnych funkcjonalności elektronicznego dowodu osobistego, w tym także rozstrzygnięcie celowości wprowadzania kolejnej metody uwierzytelniania – podpisu osobistego. Sprawa nowych dowodów ciągnie się od kilku lat, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych miały być one wprowadzone 1 stycznia 2011 roku. Termin przesuwano kilka razy, a teraz z nich zrezygnowano. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu na dostawę nowych blankietów dowodów osobistych. Wcześniej Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji przedstawił stanowisko w sprawie wprowadzenia nowego dowodu osobistego. Najciekawszy jest jednak komunikat MSW z którego wynika, iż mając na uwadze stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zdecydowano o podjęciu prac nad zmianą ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Zmiana w ustawie ma dotyczyć rezygnacji z warstwy elektronicznej dowodu osobistego.

Czy to oznacza, że Polacy nie doczekają się nigdy wygodnego, taniego i dostępnego dla każdego narzędzia, umożliwiającego prostą formę uwierzytelniania i załatwienia spraw w urzędzie przez internet?

Senator RP
Jan Maria Jackowski