Opublikowano w kategorii: Aktualności

XVI Forum Polonijne w Toruniu

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyło się wczoraj XVI Forum Polonijne z udziałem licznych delegatów z krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Forum od wielu lat odbywa się w Toruniu. Dlaczego? – W toruńskiej uczelni kształcą się młodzi, ambitni i – jak ufamy – bardzo szlachetni ludzie, dla których to spotkanie jest ważną lekcją tego, co znaczy kochać Ojczyznę, Polskę i pracować dla niej, żyjąc także na emigracji – mówił o. dr Krzysztof Bieliński CSsR, rektor uczelni, otwierając spotkanie.

Obrady XVI Forum Polonijnego zdominowały problemy Polaków ze Wschodu, takie jak represje związane z posiadaniem Karty Polaka, dostępność edukacji w języku ojczystym, emerytury w Polsce dla rodaków pracujących za granicą, trudności z powrotem do Ojczyzny Polaków z Dalekiego Wschodu.

Reprezentacja zjazdu wraz ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej udała się do Warszawy na wielki Marsz w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów. W imieniu uczestników XVI Forum Polonijnego głos zabrał Zdzisław Radomski, wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej. – Dzisiaj nasze wartości, przy których wiernie trwamy, są bardzo zagrożone. Nasze polskie państwo jest chore, jest śmiertelnie chore. Naród jest upodlany i oszukiwany. Polonia świata solidarnie protestuje w swoich miejscach zamieszkania, upominając się o wolność i suwerenność Polski. Żądamy prawdy i sprawiedliwości – mówił delegat z Kanady.

 

 

Więcej informacji