Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Sól ziemi: Dzień Świetości Życia

Dzień Świętości Życia

Obchodzimy kolejny od 1998 roku Dzień Świętości Życia, który u nas na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski jest obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. DŚŻ został ustanowiony jako odpowiedź na wezwanie zwarte w encyklice bł. Jana Pawła II Evangelium vitae. W tym doniosłym dokumencie z 25 marca 1995 roku czytamy, że celem zaproponowanego przez Ojca Świętego dnia „jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia (nr 85).
Tegoroczne obchody przypadają w czasie natężenia działań antykatolickich i przeciwko życiu ludzkiemu. Po ostatnich wyborach – dzięki poparciu Platformy Obywatelskiej – wicemarszałkiem Sejmu RP została osoba, która przewodziła fundacji promującej aborcję i utrzymywanej przez firmy, które między innymi produkowały sprzęt do mordowania dzieci nienarodzonych. Rządząca krajem Platforma Obywatelska, choć w swoich dokumentach programowych ma zapisany szacunek do wartości chrześcijańskich i odniesienia do społecznego nauczania Kościoła, najwyraźniej inspirowana zapateryzmem ulega palikotyzacji i przechodzi na pozycje otwarcie antykatolickie. Rząd Donalda Tuska w ostatnich tygodniach zapowiedział rugowanie kapelanów wojskowych, likwidację Funduszu Kościelnego, otwarcie furki do usunięcia religii ze szkół. Kierowana przez niegdyś aktywnego członka PO Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji jest ewidentnie stronnicza, dyskryminuje katolików i ogranicza dostępność do Telewizji Trwam.
W najbliższym czasie Platforma Obywatelska zapowiada prace w Sejmie nad dwiema ustawami: o in vitro i związkach partnerskich. Jest przygotowywana mega manipulacja socjotechniczna i Donald Tusk oraz Janusz Palikot chcą przy jednym ogniu upiec kilka pieczeni. Po pierwsze, chodzi o odwrócenie uwagi od wzbudzającej masowy sprzeciw społeczny i oszukańczej propozycji by przedłużyć i wyrównać wiek emerytalny mężczyzn i kobiet. Po drugie, by zapewnić sobie w odwodzie – gdyby PSL nie poparł szkodliwych emerytalnych pomysłów Donalda Tuska – poparcie Ruchu Palikota dla tego projektu. Po trzecie, Janusz Palikot uzyska alibi i będzie mówił: co prawda poparłem kontrowersyjne rozwiania emerytalne, ale za to załatwiłem wam in vitro i związki partnerskie.
Poza tym nie ustają próby wprowadzenia w Polsce zabijania dzieci nienarodzonych na żądanie. Do tej pory te projekty nie miały szans, ale w obecnej sytuacji skrętu PO w stronę „cywilizacji” śmierci nie jest wykluczone, że może ukształtować się większość parlamentarne dla takich rozwiązań. Dlatego tak ważna jest postawa każdego z nas. << I my – pisał bł. Jan Paweł II w EV – znajdujemy się dziś w samym centrum dramatycznej walki między „kulturą śmierci” i „kulturą życia”. Ale blask Krzyża nie zostaje przesłonięty przez ten mrok — przeciwnie, na jego tle Krzyż jaśnieje jeszcze mocniej i wyraźniej, jawi się jako centrum, sens i cel całej historii i każdego ludzkiego życia” (nr 50).

Jan Maria Jackowski

Niedziela, 25.03.2012