Opublikowano w kategorii: Bez kategorii

Becikowe 5 tysięcy złotych

Becikowe 5 tysięcy złotych

5 tys. zł brutto za każde dziecko urodzone lub przysposobione po 31 grudnia ub.r. – takie wsparcie finansowe planują w tym roku radni miasta w ramach polityki prorodzinnej.

Pieniądze dostanie mama (lub samotny tata), jeśli są zameldowani w Warszawie przynajmniej od dwóch lat. Warunek – uchwałę musi przyjąć Rada Miasta. Dziś projekt trafił do prezydenta. Trwa analiza finansowa. W Krakowie tzw. becikowe wynosi 1 tys. zł.

– Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą problemu demograficznego starzejącej się Warszawy, ale może zmienią stosunek do samego posiadania dzieci – tłumaczy projekt jego współtwórca, przewodniczący Rady Miasta Jan Maria Jackowski (LPR). – Państwa zachodniej Europy już zrozumiały, że warto inwestować w kapitał ludzki i pomagają młodym rodzicom.

Nie wszyscy samorządowcy byli zachwyceni pomysłem. – To może rodzić patologie. W biednej rodzinie 5 tys. zł zawsze się przyda – ironizował radny Andrzej Golimont (SLD).

– Zamiast prowadzić rozdawnictwo pieniędzy, lepiej umożliwiać ludziom rozwijanie własnej inicjatywy, prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy zarobią na dzieci – tłumaczyła radna Jolitta Stępniak (SLD).

Ale są i obrońcy pomysłu. – Lepsza jest pomoc rodzinie niż organizacji, która ma jej pomagać – twierdzi radna Grażyna Sołtyk (PiS).

Jak twierdzi wiceprezydent Władysław Stasiak, pomysł jest dobry, a pieniędzy w budżecie wystarczy.

Becikowe zapewni porządną wyprawkę dla malucha – z wózkiem łóżeczkiem, fotelikiem samochodowym i pokaźną partią pieluch.

W Warszawie rodzi się rocznie ponad 23 tys. dzieci. Jeśli samorządowcy poprą projekt uchwały, to w budżecie musi się znaleźć ponad 115 mln zł. Radni popierający becikowe chcą by uchwała weszła w życie 1 lutego. MGC

Rzeczpospolita, 07.01.05.