Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

„Przekręt goni przekręt”, „żadnej refleksji w obozie władzy”. Politycy o dotacjach z NCBR

Nie powinno się przydarzyć coś takiego, że ktoś zakłada firmę i po kilku dniach dostaje 55 milionów. W PiS myślą tylko o tym, jak do końca kadencji nakraść najwięcej – mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Komentował w ten sposób ustalenia posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy przeprowadzili kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. – Na pewno wymaga to pełnego wyjaśnienia – stwierdził Jan Maria Jackowski, senator niezależny.

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili kontrolę poselską w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ich uwagę zwróciły dwie firmy, które otrzymały łącznie 178 milionów w konkursie „Szybka ścieżka” – to 23 procent wszystkich przyznanych środków w konkursie, a dotacje otrzymały 432 projekty.

55 milionów złotych dostał 26-latek, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych.

123 miliony złotych trafiły do firmy z Białegostoku, która – jak ustalili posłowie – od czasu założenia w 2020 roku, co roku przynosiła straty. – Mamy do czynienia z tak zwanym kapitałem zakładowym ujemnym. Kapitał jest mniejszy niż deklarowane aktywa. Spółka nadaje się do likwidacji, to jest przesłanka do ogłoszenia upadłości – podkreślił poseł Szczerba.

Gawkowski: przekręt goni przekręt

Ustalenia posłów komentowali we wtorek w Sejmie politycy. – PiS zazwyczaj reaguje po czasie, kiedy publiczne pieniądze są albo zmarnotrawione, albo wysłane do swoich. Prawda jest taka, że w takiej instytucji jak NCBR nie powinno się przydarzyć coś takiego, że ktoś zakłada firmę i po kilku dniach dostaje 55 milionów albo pieniądze dostaje ktoś, kto ma firmę, która powinna być zamknięta – podkreślił Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

– Przekręt goni przekręt, a w PiS myślą tylko o tym, jak do końca kadencji nakraść najwięcej – stwierdził.

Motyka: nie widać żadnej refleksji w obozie władzy

Miłosz Motyka z PSL zwracał uwagę, że niedawno został odwołany dyrektor NCBR. – Ale odwołanie dyrektora nie może być dowodem na to, że władza zauważa patologię. Władza, która miała walczyć z patologią, stała się patologią – ocenił.

– Dla PiS-u pompowanie publicznych pieniędzy dla organizacji, które funkcjonują dwa, czy trzy dni, są tworzone tylko po to, żeby dostać miliony, to jest norma. Nie widać żadnej refleksji w obozie władzy, by było krytyczne podejście wobec takiego procederu. – dodał ludowiec.

Jackowski: na pewno wymaga to pełnego wyjaśnienia

Jan Maria Jackowski, senator niezależny, podkreślił, że „na pewno wymaga to pełnego wyjaśnienia”. – Przy wielości różnych funduszów podległych różnym strukturom rządowym, mnogość tych różnych dotacji, subwencji, projektów, finansowania powoduje, że może umknąć sposób, w jaki te środki są wydatkowane – czy zgodnie z zasadą przejrzystości, zgodnie z procedurami, czy racjonalnie i adekwatnie, merytorycznie – powiedział.

– W roku ostrej polaryzacji politycznej przed wyborami niewątpliwie opinia publiczna będzie dowiadywała się więcej o takich sytuacjach – przewidywał senator.

Kaleta: warto się temu przyjrzeć

Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski przyznał, że „to są bardzo duże pieniądze” i „każdorazowo tego typu przedsięwzięcia powinny być wnikliwie i skrupulatnie badane”. – Mam nadzieję, że mówimy tu o jakimś ciekawym wynalazku. Ale śledzę media i jeszcze jakoś o tym wynalazku nie usłyszałem. Myślę, że tym bardziej warto się temu przyjrzeć – dodał.

Źródło: tvn24.pl