Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senatorowie wzięli udział w pogrzebie Benedykta XVI

fot. Kancelaria Senatu

fot. Kancelaria Senatu

fot. Kancelaria Senatu

fot. PAP

fot. PAP

fot. PAP

fot. PAP

fot. PAP

fot. PAP

Senatorowie Halina Bieda, Jan Maria Jackowski i Marek Martynowski uczestniczyli w polskiej delegacji, która 5 stycznia w Watykanie uczestniczyła w pogrzebie emerytowanego papieża Benedykta XVI. Na czele delegacji naszego kraju stali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W jej skład weszli także posłowie oraz przedstawiciele najwyższych organów państwowych.

W pierwszej takiej mszy pogrzebowej w historii, odprawianej przez następcę papieża Benedykta – papieża Franciszka – uczestniczyły także m. in. delegacje państwowe z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu znaleźli się szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz. Obecni byli także prezydenci Węgier – Katalin Novak oraz Portugalii – Marcelo Rebelo de Sousa a także królowa Zofia z Hiszpanii i para królewska z Belgii – Filip i Matylda.

Papież Franciszek podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI powiedział w homilii, że był on świadkiem Ewangelii, którą krzewił podczas swego życia. Mówił o jego „mądrości, łagodności i oddaniu”.

W koncelebrze uczestniczyło około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, mszę koncelebrowało też 400 biskupów i 3700 kapłanów. We mszy na watykańskim placu Świętego Piotra uczestniczyło okolo 50 tysięcy osób.

Trumna z ciałem Benedykta XVI została złożona w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII. Taka była wola emerytowanego papieża.

Źródło: senat.gov.pl