Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Watykan. Pożegnanie papieża emeryta Benedykta XVI

Wielki człowiek Kościoła, wybitny intelektualista, świadek epoki, przyjaciel Polski. Na placu św. Piotra w Watykanie w czwartek, 5 stycznia miało miejsce historyczne wydarzenie – uroczystości pogrzebowe papieża seniora Benedykta XVI. Mszy św. przewodniczył papież Franciszek, a sprawował ją dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Emerytowany papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra w miejscu, gdzie do czasu beatyfikacji spoczywał Jan Paweł II.

W ostatniej drodze Benedykta XVI uczestniczyła delegacja parlamentarna z Polski. W uroczystościach w Watykanie wzięli udział posłowie: Anita Czerwińska, Antoni Macierewicz, Jan Mosiński, Teresa Pamuła, Robert Telus, Tadeusz Woźniak, Władysław Teofil Bartoszewski i Robert Winnicki, a także senatorowie: Halina Bieda, Jan Maria Jackowski i Marek Martynowski.

– Mocno przywiązani do ostatnich słów Pana i do świadectwa, które naznaczyło jego życie, chcemy jako wspólnota kościelna pójść jego śladami i powierzyć naszego brata w ręce Ojca: niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – mówił w homilii papież Franciszek. – Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – powiedział.

Benedykt XVI był 265. papieżem. Kard. Joseph Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową 19 kwietnia 2005 r., po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Po ustąpieniu z urzędu 28 lutego 2013 r. emerytowany papież ostatnie lata życia spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu, gdzie zmarł 31 grudnia 2022 r., w wieku 95 lat.

Źródło: sejm.gov.pl