Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Prezes Sądu Najwyższego nie przyjęła ślubowania od ławników. „Pani profesor powinna sobie doczytać”

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska nie przyjęła ślubowania od większości ławników wybranych przez Senat w październiku oraz zwróciła się do marszałka izby o reasumpcję głosowania. – Absolutnie nie ma mowy o reasumpcji, dziwię się, że taki pomysł padł – komentował w „Faktach po Faktach” w TVN24 senator niezależny Jan Maria Jackowski. Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu i senator Polskiej Partii Socjalistycznej wskazała, powołując się na Regulamin Senatu, że reasumpcja nie jest możliwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska przyjęła do tej pory ślubowanie od czterech spośród 30 nowowybranych przez Senat ławników. Zwróciła się też do marszałka Senatu z prośbą o rozważenie reasumpcji głosowania w sprawie ławników – poinformował w czwartek rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski.

Na początku października ubiegłego roku Senat wybrał na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych wtedy ławników – 26 osób – zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji.

Kwestię tę skomentowali w „Faktach po Faktach” w TVN24 Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Jan Maria Jackowski (senator niezależny, wcześniej Prawo i Sprawiedliwość).

Źródło: amp.tvn24.pl