Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Kuchciński na czele KPRM to „podcięcie łapek” młodym. „Prezes PiS mówił, że za bardzo się rozpychają”

Ryszard Terlecki poinformował, że powołanie Marka Kuchcińskiego na stanowisko szefa KPRM „może nastąpić w najbliższych dniach. – Marek Kuchciński to człowiek głębokiego zaufania Jarosława Kaczyńskiego – komentował w TOK FM senator Jan Maria Jackowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego partyjny podwładny marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Warszawa, 23 lutego 2019

Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.plREKLAMA

Michał Dworczyk jeden z najbliższych współpracowników premiera Morawieckiego przed tygodniem podał się do dymisji. Nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wszystko na to wskazuje – zostanie Marek Kuchciński. Jak poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki, ” prezydium komitetu pozostawiło jeszcze trochę czasu Markowi Kuchcińskiego do przeanalizowania swoich zadań przyszłych i obsady personalnej, wszystkich spraw, które są z tym związane”. – Myślę, że te prace dobiegają końca i ta decyzja, powołanie będzie w najbliższych dniach – dodał w rozmowie z Polsat News.

–  To kolejny etap ograniczania roli premiera Morawieckiego – komentował w „Wywiadzie Politycznym” w TOK FM Jan Maria Jackowski. Jak podkreślił senator niezależny, który wcześniej przez lata startował z list PiS-u, „Marek Kuchciński to człowiek głębokiego zaufania Jarosława Kaczyńskiego”. Kuchciński przed laty zasiadał we władzach pierwszej partii Kaczyńskiego, czyli Porozumienia Centrum. Był też wiceszefem PiS-u.

Jak zwrócił uwagę gość TOK FM, kandydat na stanowisko szefa KPRM jest „o generację starszy od Dworczyka.”. Były marszałek Sejmu ma 67 lat, a były szef Kancelarii Premiera – 47.  – Następuje zwarcie szeregów. Otoczenie Kaczyńskiego okazywało niezadowolenie, w związku z rozpychaniem się młodych, tych młodych wilczków, jak to było określane. W tej chwili następuje podcięcie łapek. Jak powiedział prezes PiS na zamkniętym posiedzeniu w sierpniu, młodzi za bardzo się rozpychają, więc mogą się bardzo zdziwić. I to jest element tej polityki – ocenił rozmówca Karoliny Lewickiej.

Dziennikarka TOK FM zwróciła uwagę, że Terlecki, ogłaszając prawdopodobną nominację dla Kuchcińskiego, stwierdził, że „premier nie zgłaszał uwag”. – Charakterystyczne też jest to, że o tak ważnej nominacji – z punktu widzenia funkcjonowania rządu – informuje szef klubu parlamentarnego. A nie rzecznik rządu czy premier – dodał senator Jan Maria Jackowski.

Marek Kuchciński wraca na eksponowane stanowisko

Marek Kuchciński na objęcie prestiżowego stanowiska czekał od sierpnia 2019 roku. Wtedy to podał się do dymisji, po tym, jak media ujawniły, że samolotami rządowymi podróżowała rodzina marszałka Sejmu.REKLAMA

Typowany na szefa KPRM polityk PiS zasiada w Sejmie od sześciu kadencji. Był już m.in. przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Wiosną 2021 roku dowiedzieliśmy się, że Marek Kuchciński znalazł się wśród 21 osób, tworzących Radę Doradców Politycznych doradzającą premierowi Morawieckiemu. Poza Kuchcińskim znalazł się w niej m.in. Bartosz Kownacki, który jako wiceszef MON tłumaczył, kto Francuzów nauczył jeść nożem i widelcem.

Źródło: tokfm.pl