Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Jan Maria Jackowski: Uderzenie w polskie firmy miałoby negatywne skutki dla gospodarki

Jan Maria Jackowski: Uderzenie w polskie firmy miałoby negatywne skutki dla gospodarki

„Przypuszczam, że ten projekt byłby uderzeniem w polskie firmy innowacyjne i miałaby negatywne skutki dla gospodarki. Celem tego podatku ma być pozyskanie do budżetu przynajmniej 13.5 mld złotych na wsparcie dopłat do energii elektrycznej. Z drugiej strony rząd wdraża różne tarcze i systemy pomocowe opiewające na znacznie większe kwoty i nie wiąże ich z wprowadzeniem dodatkowej daniny na jakąś grupę przedsiębiorców” – powiedział w Poranku „Siódma9” senator Jan Maria Jackowski.

Rozmowa Anny Czytowskiej z senatorem Janem Marią Jackowskim dotyczyła podatku od nadmiarowych zysków.

„Pomysł podatku od nadmiarowych zysków jest kontrowersyjny w zakresie, w którym został podany opinii publicznej i w sposobie jaki został podany. Ta informacja pojawiała się w niedzielę na Twitterze. Nie znamy szczegółów tego pomysłu. Jednak już okazało się, że oprócz firm energetycznych, które wraz ze wzrostem cen energii notują rekordowe zyski, tym podatkiem zostałyby objęte wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 ludzi i mające przychody powyżej 50 mln euro rocznie. Może to dotknąć firm, które pomnożyły swoje zyski z powodu tego, że są dobrze zarządzane, czy pojawiła się koniunktura na jakiś produkt. Czyli takie firmy, które nie korzystają z sytuacji bycia monopolistą w zakresie energii i ciepła, tylko działające w otoczeniu rynkowym” – mówił polityk.

Ostatnia cześć wywiadu dotyczyła wyborów we Włoszech.

„Sprawą wewnętrzną Włoch jest wynik wyborów. Bardzo negatywnie oceniam wypowiedź pani Ursuli von der Leyen, ponieważ uważam, że była to nieuprawniona ingerencja w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa, jakim są Włochy. Pokazuje to stan umysłu elit lewicowo-liberalnych, które chcą w całości kontrolować to co dzieje się w Unii Europejskiej. Również wywołało to ich zaniepokojenie i nieliczenie się z wolą narodów i obywateli, którzy mają prawo wybierać władzę jaką uważają za stosowną dla siebie” – komentował Gość Poranka.