Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Ustawa gazowa po poprawkach w Senacie. Jackowski: zapisy mają charakter antyinflacyjny

Senat wprowadził poprawki do ustawy o bezpieczeństwie gazowym. Jest ich w sumie ponad 20. Za nowelą wraz z 24 poprawkami opowiedziało się w czwartek 92 senatorów, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha powiedział, że ustawa jest odpowiedzią na wyzwania, jakie pojawiły się na rynku gazu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski podkreślił, że ustawa ma charakter antyinflacyjny. Dodał, że jednocześnie wiążą się z nią zobowiązania za które zapłacą następne pokolenia. 

Czy czekają nas podwyżki cen gazu?

Czy czekają nas podwyżki cen gazu?Foto: 63ru78/Shutterstock

Ustawa gazowa wydłuża do końca 2027 roku obowiązek zatwierdzania przez prezesa URE taryf na gaz dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego. Chodzi m. in. o szkoły i szpitale.REKLAMA

Poprawki Senatu

Wniesione przez Senat poprawki dotyczą m.in. dostępu więźniów do możliwości nadawania korespondencji. Zgodnie z jedną z nich skazany, który nie posiada środków pieniężnych będzie otrzymywał od administracji zakładu karnego papier, koperty oraz co najmniej dwa znaczki pocztowe na dwie przesyłki listowe ekonomiczne w miesiącu.

Inna z poprawek usuwa dodatkowe podstawy do orzekania świadczeń pieniężnych na rzecz Funduszu Sprawiedliwości. Poprawki Senatu likwidują też penalizację publicznego nawoływanie do udostępnienia informacji prywatnych dotyczących funkcjonariuszy SW, które może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa danego funkcjonariusza.

W ustawie zdefiniowano też bezpieczeństwo gazowe jako stan umożliwiający bieżące i perspektywiczne pokrycie zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny, w określonej wielkości i czasie.

Komentarze polityków

Senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha powiedział, że ustawa jest odpowiedzią na wyzwania, które pojawiły się na rynku gazu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Podkreślił, że zwiększyło to ryzyko nieprzewidywalnych przerw w dostawach tego paliwa oraz przyczyniło się do wzrostu cen na rynkach europejskich, które są wynikiem manipulacji Rosji. Senator Piecha zwrócił uwagę, że sytuacja ta wymaga wzmocnienia systemu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych, czemu służą rozwiązania zwiększające elastyczność tego systemu, jakie zaproponowano w ustawie.
REKLAMA

Senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski podkreślił, że ustawa ma charakter antyinflacyjny. Dodał, że będzie ona finansowana ze środków publicznych.

Dlatego w jego ocenie zaciągnięte zobowiązania będą musiały spłacić przyszłego pokolenia.

Poprawki wprowadzone dziś przez Senat m.in. doprecyzowują, które instytucje publiczne są uprawnione do skorzystania z taryf.

Źródło: polskieradio24.pl