Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

SENATOROWIE ZAJMĄ SIĘ USTAWAMI DOT. POPARCIA DLA PRZYŁĄCZENIA FINLANDII I SZWECJI DO NATO

Na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. ustawami wyrażającymi poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. W ubiegłym tygodniu przyjął je Sejm.

Ustawy wyrażają zgodę na ratyfikację przez prezydenta protokołów do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji Finlandii i Szwecji. Wejście ich do NATO wymaga zgody wszystkich państw Sojuszu.

Senator Jan Maria Jackowski nie spodziewa się, aby ktokolwiek w Senacie był przeciwko ustawom w tej sprawie. Polityk zaznacza przy tym, że obecność Finlandii i Szwecji w NATO wzmocni bezpieczeństwo w naszym regionie.

– Decyzja jest oczywista. Sejm praktycznie jednomyślnie podjął tę inicjatywę ratyfikacyjną. Nie przypuszczam, by w Senacie ktokolwiek głosował przeciw. Myślę, że najszybciej ta ustawa zostanie przeprowadzona tak, aby od razu mogła trafić na biurko pana prezydenta i żeby pan prezydent mógł szybko złożyć podpis. W ten sposób Polska byłaby w pierwszej dziesiątce państw, które tę ratyfikację podjęły. Sprawa wymaga pośpiechu, ponieważ sytuacja jest groźna, a z punktu widzenia interesu Polski to jest bardzo dobra wiadomość, bo wejście tych dwóch krajów w struktury północnoatlantyckie diametralnie wzmocni polskie bezpieczeństwo, zwłaszcza w obszarze Morza Bałtyckiego – podkreśla Jan Maria Jackowski.

Protokoły dotyczące członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO zostały podpisane przez władze Sojuszu w Brukseli 5 lipca. Wejdą w życie po zakończeniu przez wszystkie państwa niezbędnych procedur prawnych.

Niepewna w tej sprawie jest Turcja. Prezydent tego kraju ostrzegł, że jeśli Szwecja i Finlandia nie wypełnią swoich zobowiązań dotyczących walki z terroryzmem, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO.

Źródło:radiomaryja.pl