Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W niedzielę Nowe Miasto było rozrywkową stolicą powiatu płońskiego. Ważna wizyta księcia mazowieckiego…

 Na najmłodszych czekały postaci z bajek [fot.: D.T.]REKLAMA

IX Jarmark Nowomiejski – od przeszłości do teraźniejszości poświęcono nadaniu praw miejskich dla Nowego Miasta. – 1 stycznia 2022 doszło do wyjątkowego wydarzenia – Nowe Miasto powróciło do grona miast Polski. Ogromnie zależy mi, aby to wydarzenie stało się świętem całej gminnej wspólnoty, i by każdy z nas czuł odpowiedzialność za pamięć o wszystkich pokoleniach pracujących na rzecz naszej małej ojczyzny – mówił burmistrz Sławomir Zalewski. Poza wątkiem historycznym osnutym wokół postaci księcia mazowieckiego Janusza I, który nad zalew dotarł wraz z żoną Danutą Anną i orszakiem, organizatorzy przewidzieli, zgodnie z hasłem imprezy, szereg wydarzeń towarzyszących, które gwarantowały świetną zabawę do późnych godzin wieczornych.  

– Nowe Miasto to jedna z najstarszych mazowieckich miejscowości, chlubiącą się wczesnośredniowiecznymi tradycjami grodowo-miejskimi. Nowe Miasto przez wiele lat odgrywało ważną rolę w życiu mieszkańców Mazowsza, a o jego randze świadczyły funkcje jakie przyszło mu pełnić na przestrzeni wieków – wracał do bogatej historii Nowego Miasta burmistrz Sławomir Zalewski.

– To tutaj rezydował książę mazowiecki Janusz I Starszy, który w 1388 roku ulokował Nowe Miasto, a w 1420 r. nadał prawa miejskie chełmińskie oraz herb z wizerunkiem swojego patrona św. Jana Chrzciciela – kontynuował, nawiązując do tego co miało wydarzyć się za kilkanaście minut, czyli wizyty wspomnianego Janusza ze świtą nad nowomiejskim zalewem i symbolicznego przekazania podczas historycznej inscenizacji namiastki aktu nadania praw miejskich na ręce gospodarza jarmarku.  

– Nowe Miasto to wspólnota ludzi szanujących swoje miejsce zamieszkania, a wśród mieszkańców kultywowana jest świadomość tradycji i historii – dodawał Sławomir Zalewski. 

Mieszkańców, przybyłych gości, w tym m.in. senatora Jana Marię Jackowskiego i Pawła Obermeyera, radnego sejmiku województwa mazowieckiego, wspólnie z burmistrzem witał Marek Caliński, przewodniczący tamtejszej rady miasta, który zwracał uwagę, jak wielu plażowiczów tego dnia odwiedziło Nowe Miasto i podkreślał, że nowomiejskie kąpielisko jest jedynym strzeżonym akwenem w powiecie płońskim.  

– Bardzo cieszę się, że to wielkie historyczne dziedzictwo zostało przywrócone Nowemu Miastu, gdzie mieszkańcy codzienną pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju lokalnej ojczyzny. Ten piknik to spotkanie przeszłości z teraźniejszością, a więc życzę mądrego upatrywania nowoczesności i wykorzystywania tradycji do rozwoju – zabierał głos senator Jackowski.   

– To kolejny już raz kiedy odwiedzam nowomiejski jarmark. Nie mogłam przepuścić i tym razem takiej okazji, tym bardziej, że przecież Nowe Miasto świętuje odzyskanie praw miejskich, a to jest duży powód do dumy i jednocześnie radości. Pogoda dopisuje, każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie; są występy artystyczne, prezentacja historycznych zwyczajów i sporo atrakcji dla dzieci. Czego chcieć więcej, taka rozrywka to ja rozumiem – mówiła nam w trakcie imprezy pani Małgorzata. 

Źródło: plonskwsieci.pl