Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

100 Lat OSP w Ościsłowie

W sobotę 14 maja druhowie z OSP w Ościsłowie mieli swoje święto. Tego dnia odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ościsłowie.

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Sulerzyżu. W nabożeństwie uczestniczył senator RP Jan Maria Jackowski wraz z przedstawicielami samorządu, starostą Joanną Potocką Rak i burmistrzem miasta i gminy Glinojeck Łukaszem Kapczyńskim.

Świątynię wypełnili wierni i poczty sztandarowe druhów z OSP.

Eucharystię w koncelebrze sprawował ks. bp Roman Marcinkowski.

W wygłoszonej homilii hierarcha przywołał tragizm wojny na Ukrainie w kontekście wiarołomnej postawie władz Rosji i zwierzchnictwa Cerkwi prawosławnej, którzy za nic mają ofiary napaści Rosji na Ukrainę. Zwracając się do strażaków ks. biskup podziękował za ich ofiarność i trud w ochronie ludzi i dobytku.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy przemieścili się do Szkoły Podstawowej w Ościsłowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Przy dźwiękach orkiestry została wciągnięta na maszt Flaga Polski i został odśpiewany hymn państwowy.

Meldunek od druha prowadzącego uroczystość odebrał komendant PSP na Mazowszu nadbryg. Jarosław Nowosielski.

Na początek druhów i zaproszonych gości powitały dzieci, prezentując w wesołej formie wiersze i piosenki o strażakach.

Jak jubileusz to i odznaczenia. tak było i w Ościsłowie, najbardziej zasłużeni druhowie otrzymali dyplomy i odznaki.

Podczas uroczystości głos zabrał senator Jackowski, który w swoim słowie złożył druhom serdeczne życzenia. Senator w swoim wystąpieniu podkreślił wagę istnienia Ochotniczych Straży Pożarnych w lokalnych społecznościach, te formacje stoją nie tylko na straży bezpieczeństwa ludzi i ich dobytku ale też tworzą i są bardzo ważnym elementem kultury naszego narodu- mówił Jackowski. To dzięki OSP wszelkie uroczystości, włączając religijne maja piękną oprawę- powiedział sen. Jackowski, gratulując na zakończenie pięknego jubileuszu.