Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

3 MAJA W MŁAWIE

W Mławie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. W obchodach uczestniczył senator RP Jan Maria Jackowski wraz z władzami miasta i powiatu.

Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali za  Mławską Orkiestrą Dętą do miejskiego parku, gdzie pod Dębem Niepodległości odbyła się druga, oficjalna część uroczystości.

Wokół zebrały się liczne poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji patriotycznych.

Podczas uroczystości głos zabrał senator Jackowski, który nawiązując do rocznicy uchwalenia konstytucji, przypomniał, że uchwaleniu tego doniosłego aktu prawnego towarzyszyły niecodzienne okoliczności. Dzięki nieobecności części parlamentarzystów w czasie obrad Sejmu w 1791 roku przyjęto ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja została uchwalona przez połączone stany w Sali Senatorskiej – powiedział sen. Jackowski. W swoim wystąpieniu senator przypominając zagrożenia i wojnę, którą agresywna Rosja toczy z Ukrainą za naszą wschodnią granicą nawoływał do refleksji, że wolność i niepodległość nie jest dana nam na zawsze i naszym obowiązkiem jest dbać i troszczyć się o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.

Po Dębem Niepodległości zostały złożone wiązanki kwiatów.