Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Spór z kontrolerami lotów. Senator Jackowski: to pięta achillesowa rządu

– Tu się kładzie pewien brak kultury dialogu. Brak dobrej komunikacji, szanowania innych punktów widzenia i wyciągania konstruktywnych wniosków, to pięta achillesowa obozu rządzącego, który wszelkie przeszkody, czy brak zrozumienia dla postawy, czy składanych propozycji, odbiera to jako krnąbrny opór, który należy siłą spacyfikować – powiedział w programie „Onet Opinie” senator Jan Maria Jackowski, pytany o spór kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczący m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.

W poniedziałek wieczorem rząd opublikował rozporządzenie, które wskazuje, że ruch na Lotnisku Chopina w Warszawie będzie na początku maja mocno ograniczony. Od początku kolejnego miesiąca największe lotnisko w Polsce będzie działać tylko między 9.30 a 17.00. Przedłużający się strajk kontrolerów lotniczych nie wskazuje, aby sytuacja miała ulec diametralnej poprawie.

W rozporządzeniu wskazano, że z pracy może zrezygnować nawet 80 kontrolerów pracujących na warszawskim Okęciu. To efekt sporu na linii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej  Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego, który domaga się dla swoich członków podwyżek płac. W rozporządzeniu można przeczytać także, że loty pasażerskie na Lotnisku Chopina zostaną ograniczone głównie do 32 priorytetowych połączeń wskazanych przez rząd.

Zdaniem senatora Jackowskiego przyczyn wspomnianego konfliktu jest wiele, ale w obliczu prawdopodobnego paraliżu polskiej przestrzeni powietrznej rząd powinien iść przede wszystkim drogą dialogu.

– Zawsze lepszą metodą jest dialog, chociaż może być on niełatwy, ale jednak dialog, niż eskalowanie tego sporu – stwierdził senator w rozmowie z prowadzącą program Renatą Grochal.

– To jest chęć pokazywania, że jest się taką twardą i zdeterminowaną władzą – powiedział senator Jackowski, pytany o to, z czego wynika taka postawa rządzących. – Często wynika to też z niekompetencji osób, które w imieniu obozu rządzącego prowadzą tego typu negocjacje, czy rozmowy (…) Myślę, że są też pod ogromnym naciskiem przełożonych – dodał Jan Maria Jackowski.

Źródło: onet.pl