Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator Jackowski o powodach wyrzucenia z klubu PiS: Wyrzucili mnie, bo mówiłem prawdę

– Zostałem wykluczony z klubu za to, że mówiłem prawdę i dopominałem się o realizację programu wyborczego i pełną wiarygodność w oczach wyborców – mówił w programie Fakt LIVE senator niezależny Jan Maria Jackowski. Wcześniej był członkiem klubu PiS. Jackowski ostro punktował partię rządzącą. – Nie można czegoś deklarować, np. że się będzie walczyć z nepotyzmem i kolesiostwem, a później spółki skarbu państwa to są prywatne ksiąstewka poszczególnych baronów obozu rządzącego, którzy po prostu dzielą wpływy niemalże jak w czasach feudalnych – mówił senator w rozmowie z dziennikarką Faktu Agnieszką Burzyńską.

Senator niezależny Jan Maria Jackowski był gościem programu Fakt LIVE.
Senator niezależny Jan Maria Jackowski był gościem programu Fakt LIVE. Foto: Fakt.pl

Czy Jan Maria Jackowski tęskni za klubem PiS? – Nie. Wydaje mi się, że po prostu mamy obecnie taką sytuację, że wojna zamroziła te wszystkie problemy, o których wypowiadałem się publicznie, przed moim wykluczeniem, przed rozpoczęciem wojny – podkreślał.

Senator dodał, że te problemy nie zniknęły. – Myślę tutaj o walce z inflacją. Myślę tutaj o nepotyzmie, kolesiostwie, sprawie nielegalnych podsłuchów i komisji, która powstała w Senacie, kwestii zmian w Polskim Ładzie, które rząd w tej chwili dokonuje. Wszystko wskazuje na to, że w tych sprawach miałem absolutnie rację, bo nawet to przyznawał sam prezes Jarosław Kaczyński. Natomiast zostałem wykluczony z klubu za to, że mówiłem prawdę i dopominałem się o realizację programu wyborczego i pełną wiarygodność w oczach wyborców – zaznaczył.

– Nie można czegoś deklarować, np. że się będzie walczyć z nepotyzmem i kolesiostwem, a później spółki skarbu państwa to są prywatne księstewka poszczególnych baronów obozu rządzącego, którzy po prostu dzielą wpływy niemalże jak w czasach feudalnych – dodał Jackowski.REKLAMA

Jackowski: Z tego co mówił Kaczyński wynika, że sam jest cwaniakiem

– Jeżeli chodzi o Polski Ład, to przecież nie kto inny jak prezes Kaczyński czy premier Morawiecki mówili, że to jest polski sen, to jest wejście Polski XXI wiek, to jest ustawa, która uszczęśliwi miliony Polaków i będziemy krainą mlekiem i miodem płynącą. Na, której mają stracić bardzo wąskie grupy społeczne – przypominał.

Chodziło o wypowiedź Kaczyńskiego, który mówił o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie jesienią ubiegłego roku, że stracą na nich jedynie ludzie żyjący z cwaniactwa.

– W świetle tej definicji, którą pan prezes Kaczyński wygłosił, sam jest cwaniakiem, ponieważ jego dochody były na tym poziomie, że w wyniku Polskiego Ładu, ewidentnie stracił – powiedział senator Jackowski.

Jackowski: Gdyby sondaże wskazywały zdecydowanie ponad 40 procent, to mielibyśmy wybory

Czy ta pogarszająca się sytuacja nie skłoni prezesa PiS do zrealizowania scenariusza przyspieszonych wyborów?

– W tej chwili wszelkie sondaże wskazują, że wybory nic by nie rozwiązały. PiS nie mogłoby samodzielnie, tak jak w tej chwili teoretycznie, rządzić. I w związku z tym te wybory nie mają takiej racji politycznej. Gdyby sondaże wskazywały zdecydowanie ponad 40 procent, to przypuszczam, że mielibyśmy wybory przedterminowe, ale póki co na razie nic nie wskazuje na to, żeby te sondaże miały aż tak wysoko wzrosnąć – mówił.

Jako powody wymieniał „nieprzemyślaną politykę migracyjną”. Powiedział, że obowiązek zajmowania się uchodźcami został przerzucony na obywateli, na organizacje pozarządowe i samorządy. – Natomiast administracja rządowa w dość minimalnym stopniu się w to angażuje – ocenił.

Źródło: fakt.pl