Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

KOLEJNE PRÓBY FORSOWANIA PRAWA DO ZABIJANIA NIENARODZONYCH DZIECI

Senator Jan Maria Jackowski wskazał, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zabijania dzieci nienarodzonych jest jasne, dlatego propozycja środowisk lewicowych w tym zakresie w ogóle nie powinna być procedowana przez parlament. W czwartek do Sejmu trafiły podpisy pod obywatelskim projektem, który poszerza dostęp do tzw. aborcji.

Środowiska proaborcyjne wspierane przez Lewicę podały, że pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób. Inicjatywa obywatelska zakłada, że zabijanie dziecka w łonie matki byłoby finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 12. tygodnia ciąży bez podania powodu. Tzw. aborcja byłaby możliwa także po 12. tygodniu w przypadku wykrycia u dziecka wad genetycznych lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Projekt nakłada na dyrektorów szpitali obowiązek zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy zabicia dziecka nienarodzonego z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce. Jan Maria Jackowski zaznaczył, że propozycja jest w sposób oczywisty niezgodna z konstytucją.

– Prawo i Sprawiedliwość absolutnie nie powinno wypełniać zobowiązania do procedowania każdego złożonego projektu obywatelskiego, w sytuacji gdy mamy orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które jasno określa zakres prawnej ochrony życia poczętego w polskim systemie prawnym. Z tego punktu widzenia taki projekt ustawy jest po prostu absolutnie sprzeczny z konstytucją. Życie ludzkie jest świętością. Ograniczanie prawa do życia jest działaniem na szkodę fundamentalnego i podstawowego prawa człowieka – akcentował senator.

Źródło: radiomaryja.pl