Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Jan Maria Jackowski wyrzucony z klubu PiS. Terlecki nie dał mu szansy na obronę przed głosowaniem

Jan Maria Jackowski został we wtorek 22 lutego wykluczony z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że powodem było naruszenie regulaminu. Za usunięciem senatora Jackowskiego było 152 parlamentarzystów. W posiedzeniu wzięło udział w sumie 167 członków klubu PiS.

Jan Maria Jackowski wyrzucony z klubu PiS.
Jan Maria Jackowski wyrzucony z klubu PiS. Foto: Grzegorz Krzyżewski / Fotonews

W sprawie Jana Marii Jackowskiego klub parlamentarny PiS zebrał się w Sejmie przed godz. 20.00 we wtorek 22 lutego. W posiedzeniu uczestniczył m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński. Wniosek o wykluczenie Jana Marii Jackowskiego złożył szef klubu Ryszard Terlecki.

– Powodem było naruszenie regulaminu i statutu – przekazała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Jan Maria Jackowski wyrzucony z klubu PiS. Rzecznik PiS: naruszył regulamin

Jeszcze w trakcie posiedzenia Jackowski informował, że Terlecki odmówił mu możliwości zabrania głosu.

– Jak widać zasada audiatur et atleta pars (łac. należy wysłuchać drugiej strony) w PiS nie jest stosowana – napisał polityk na Twitterze.

ZOBACZ TAKŻE

Jan Maria Jackowski nie zagłosowałby za ustawą lex Kaczyński. „Permanentne konflikty w zakładach pracy”Skrytykował partię, partia nie będzie miała litości. Jackowski na wylocie z klubu PiS

– Będę pracował tak jak do tej pory, nie zmieniam swoich poglądów. Chcę zwrócić uwagę, że nigdy nie byłem członkiem partii, w związku z tym zarzut wypowiedzi niezgodnych z linią polityczną jest o tyle nieadekwatny, że nie obowiązują mnie przekazy partyjne dnia – mówił w Sejmie polityk.

Dodał, że od teraz będzie senatorem niezależnym oraz zapowiedział, że ma zamiar kandydować w kolejnych wyborach w 2023 r.

Od niedawna drogi senatora i PiS zaczęły się rozchodzić. Nie głosował on zgodnie z duchem partii Jarosława Kaczyńskiego, krytykował także sposób wprowadzania Polskiego Ładu, podnosząc, że należało poczekać rok z wprowadzeniem zmian podatkowych, aby wszystko było klarowne.

Niepokorny senator zostanie usunięty z klubu PiS? Krytykował Polski Ład i nie głosował zgodnie z duchem partii Kaczyńskiego

Jan Maria Jackowski. Krytyczne wypowiedzi o PiS

W ostatnich dniach polityk przyznał, że popiera powołanie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

– Od początku uważałem, że ta sprawa powinna być w pełni i w sposób wiarygodny wyjaśniona. Widać wyraźnie, że robi się coraz większa masa krytyczna i jedyną metodą wyjaśnienia tej sprawy jest sejmowa komisja śledcza – powiedział na antenie TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski

W lipcu ubiegłego roku sam zainteresowany przyznał, że nie boi się usunięcia z partii. Jan Maria Jackowski wielokrotnie dosadnie krytykował działania PiS. W poprzednich latach wypowiadał się już negatywnie m.in. w sprawie wprowadzenia piątki dla zwierząt czy wysokości wynagrodzenia bliskich współpracowniczek prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Zapytaliśmy wprost senatora PiS, czy będą wcześniejsze wybory? Oto co odpowiedział nam Jan Maria Jackowski!

Jan Maria Jackowski jest bezpartyjny. Senatorem po raz pierwszy został w 2011 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, podobnie w 2019 r. W Senacie obecnej kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu, a także członkiem Komisji Ustawodawczej.

Źródło: fakt.pl