Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

77. rocznica zbrodni na płońskich ,,Piaskach”

77. rocznica zbrodni na płońskich ,,Piaskach”

Fot. zbiory UM PłońskW środę, 19 stycznia odbyły się obchody 77.rocznicy zbrodni na płońskich ,,Piaskach”. Uczczono kolejną rocznicę.

Sięgając na karty historii 77 lat temu hitlerowcy zamordowali 78 mężczyzn, głównie żołnierzy Armii Krajowej w ówczesnym ogrodzie powiatowym na płońskich Piaskach, w ostatnich dniach okupacji niemieckiej i tuż przed wejściem do Płońska Armii Czerwonej.

W środowych uroczystościach wzięli udział : Burmistrz Płońska- Andrzej Pietrasik, Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska, senator – Jan Maria Jackowski, posłanka Elżbieta Gapińska, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, proboszczowie płońskich parafii oraz  radni miejscy, radni gminni oraz radni Powiatu Płońskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i kombatanci, przedstawiciel szkół.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik powiedział m.in. – ,,Co roku przychodzimy na płońskie Piaski, aby oddać hołd siedemdziesięciu ośmiu bohaterom zamordowanym przez hitlerowców w ostatnich dniach okupacji. By przypomnieć historię naszego miasta i uświadomić sobie, do jak niecnych czynów zdolny jest człowiek. Mord na Piaskach dokonany przez hitlerowców tuż przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej, kiedy losy Płońska, Polski, a także wynik II wojny światowej były już przesądzone, nie miał żadnego uzasadnienia – ani militarnego, ani politycznego. Był to w czystej postaci akt nienawiści, wynikający z chorej wiary w ideologię faszyzmu – głoszącą kult państwa, narodu, sprzeciwiającą się demokracji i wolności, w którą uwierzyły miliony Niemców. W takich miejscach, jak to, należy mówić precyzyjnie i zdecydowanie – zbrodniarzy nazwać zbrodniarzami, a ofiary – ofiarami. Należy przypominać tę historię wbrew intencjom oprawców, którzy chcieli, by o ich bestialskim czynie nikt się nie dowiedział. Jednocześnie trzeba ostrzegać przed wirusem nienawiści i zniewoleniem umysłów. Żadna ideologia, żaden polityk, żaden rozkaz nie zwalniają nas z samodzielnego myślenia i odpowiedzialności” – można było usłyszeć.

AdvertisementWspomnienie zbrodni sprzed 77. lat przeczytała kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska Katarzyna Przybylska.

Źródło: extra-plonsk.pl