Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

77. Rocznica Zbrodni na „Piaskach”

19 stycznia jak co roku w miejscu kaźni Polaków w Płońsku na ” Piaskach” odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary.

W rocznicowych obchodach wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski wraz z przedstawicielami samorządu.

Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przybyły poczty sztandarowe i młodzież ze szkół w Płońsku. Nie zabrakło delegacji organizacji i stowarzyszeń patriotycznych. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski.

Modlitwę za ofiary niemieckiego mordu odmówili księża z płońskich parafii.

Głos zabrał burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, który w swoim wystąpieniu, nawiązując do wydarzeń, które rozegrały się w styczniu 1945 roku na „Piaskach”, podkreślił dokąd prowadzi zaślepienie i nienawiść.

W czasie uroczystości głos zabrał senator Jackowski, dziękując organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie rocznicowych obchodów. Senator wskazał, że pamięć o pomordowanych stanowi część naszej historii i obecne i przyszłe pokolenia powinny ją kultywować. Senator Jackowski przypomniał wstrząsające świadectwa osób, które odkryły pomordowanych Polaków.

Pod symbolicznym obeliskiem zostały złożone wiązanki kwiatów

Senator Jackowski udzielił wypowiedzi mediom, podsumowując tę ważną rocznicę.

Zbrodnia na ” Piaskach” – tym mianem jest opisana egzekucja co najmniej 73 Polaków zabitych 18 stycznia 1945 roku przez Niemców na obrzeżach ówczesnego Płońska. Zbrodnia niemiecka przeraża do dzisiaj swoim bestialstwem, tym bardziej, że została przeprowadzona w przeddzień wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej.