Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

„Prezydent chyba już dokonał wyboru”. Polityk PiS szczerze o wecie Andrzeja Dudy

– Andrzej Duda zdaje sobie sprawę, że nie wiadomo, kto będzie w obozie władzy po wyborach. Ten nowy układ polityczny i nowy rząd będzie musiał w jakiś sposób z nim współpracować. Prezydent ma tego ogromną świadomość – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski w rozmowie z naTemat.

Senator Jackowski o wecie Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zawetował w poniedziałek, 27 grudnia nowelizację ustawy medialnej tzw. Lex TVN. – Zamykam ten temat, oddaję Sejmowi do rozważenia – poinformował, przyznając jednocześnie, że w parlamencie najpewniej nie znajdzie się większość, by odrzucić jego sprzeciw.Tematu jednak nie udało mu się zamknąć, bo szybko pojawiły się teorie o kulisach jego decyzji. Krzysztof Śmiszek we wczorajszym komentarzu dla naTemat.pl, zauważył, że zaczęła się szorstka przyjaźń między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką i jest to przejaw wojny na górze.Zapytaliśmy też o to senatora PiS Jana Marię Jackowskiego, który głosował przeciw Lex TVN w Senacie. Zwraca on uwagę, że relację między prezesem Prawa i Sprawiedliwości a Andrzejem Dudą są chłodne od dłuższego czasu.

– Sam prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie w Interii powiedział, że od dawna nie rozmawiał z prezydentem. To była znamienna, nieprzypadkowa wypowiedź, więc coś jest na rzeczy – zauważa senator PiS.Jan Maria Jackowski

To, co jest ciekawe w uzasadnieniu, prezydent odwołuje się bardzo wyraźnie do opinii Polaków. Którzy byli przeciwni dzieleniu, awanturze czy podkręcaniu napięcia w kraju. To była istotna przesłanka do podjęcia tej decyzji i chyba po raz pierwszy prezydent odwoływał się do takiej argumentacji, co pokazuje, że politycznie chyba już dokonał wyboru, jak będzie się pozycjonował na scenie życia publicznego w Polsce.

Duda już myśli o kolejnych wyborach

Jan Maria Jackowski zwraca uwagę, że prezydent myśli już o kolejnych wyborach parlamentarnych. Dlatego próbuje wypracować sobie przyzwoite warunki, na wypadek, jakby Prawo i Sprawiedliwość nie wygrało kolejnych wyborów.– To jest też przejaw pewnego realizmu politycznego pana prezydenta. Jeżeli wybory parlamentarne odbędą się w 2023 roku, a kadencja prezydenta wygasa niecałe dwa lata później, to Andrzej Duda zdaje sobie sprawę, że nie wiadomo, kto będzie w obozie władzy po wyborach. Ten nowy układ polityczny i nowy rząd będzie musiał w jakiś sposób z nim współpracować. Prezydent ma tego ogromną świadomość.

Jackowski: Odmowa podpisu mnie zaskoczyła

Krótko po ogłoszeniu decyzji prezydenta ws. Lex TVN, senator Jackowski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jest to racjonalny ruch, który w pewnym sensie był do przewidzenia. W rozmowie z naTemat.pl rozwija swoją myśl:– Od pierwszych wypowiedzi prezydenta na temat tej ustawy, więc od wystąpienia 15 sierpnia na uroczystościach Święta Wojska Polskiego było widoczne, że prezydent zwrócił uwagę na ten projekt i ma do niego ogromny dystans. Później też różne wypowiedzi sugerowały, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że ta ustawa zostanie podpisana. Ważna tez była wypowiedź Pawła Szrota z września, która jednoznacznie wskazywała, że pan prezydent tej ustawy nie podpisze.Senator Jackowski dodaje też, że ustawa miała duże błędy prawne i była procedowana w sposób „szczególnie konfrontacyjny”.

Przyznaje jednak, że zaskoczyło go zawetowanie tej ustawy od razu. – Przypuszczałem, że prezydent zdecyduje się raczej na skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Odmowa podpisu mnie zaskoczyła – przyznaje.Andrzej Duda w uzasadnieniu swojej decyzji wyjaśnił, że obawiał się, że TK weźmie pod uwagę tylko kwestie zgodności z konstytucją, a nie zwróci uwagę na inne aspekty np. kwestii traktatu handlowego między USA a Polską z 1990 roku.Prezydent obawiał się, że wejście w życie ustawy na trwałe pogorszy relacje na linii Warszawa-Waszyngton. Zawetowanie ustawy spotkało się z pozytywnym odzewem Białego Domu. Dziś pojawiła się informacja, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał doradcom prezydenta Andrzeja Dudy: Pawłowi Solochowi i Jakubowi Kumochowi wyrazy uznania w związku z zawetowaniem przez prezydenta ustawy medialnej.

Źródło: natemat.pl