Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Duda wetuje lex TVN. Senator PiS: racjonalny ruch, prezydent dokonał wnikliwej analizy

To racjonalny ruch prezydenta. Osobiście mam satysfakcję, bo używałem podobnych argumentów we wrześniu w Senacie, gdy uzasadniałem głosowanie przeciw ustawie – powiedział w poniedziałek dziennikarzom senator Jan Maria Jackowski (PiS). Skomentował w ten sposób weto prezydenta do noweli ustawy medialnej, zwanej potocznie „lex TVN”. 

Andrzej Duda przedstawił podczas poniedziałkowego wystąpienia dla mediów swoją decyzję ws.  lex TVN. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą PiS i popierający ją posłowie przegłosowali w trybie natychmiastowym tuż przed świętami, wzbudzała sporo kontrowersji. 

Prezydent ogłosił, że nie podpisze ustawy i skieruje ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. – Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – powiedział w trakcie briefingu. 

Duda wetuje lex TVN. Jackowski: racjonalny ruch 

  • To ruch racjonalny, który w pewnym sensie był do przewidzenia – powiedział dziennikarzom w Sejmie Jan Maria Jackowski. – Pan prezydent bardzo dokładnie wytłumaczył, dlaczego nie zdecydował się skierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tylko podjął najbardziej radykalną decyzję, czyli zawetowanie ustawy – dodał senator PiS, który jako jeden z nielicznych polityków obozu rządzącego od początku miał wątpliwości wobec lex TVN. 

Osobiście mam też satysfakcję, ponieważ tych argumentów, których używał prezydent ja również używałem w debacie senackiej we wrześniu tego roku, kiedy zapowiadałem, że będę głosował za odrzuceniem tej ustawy

JAN MARIA JACKOWSKI, SENATOR PIS
Stwierdził, że we wrześniu w Senacie głosował za odrzuceniem nowelizacji „nie dlatego, że nie należy regulować kapitału obcego w mediach”. – W wielu krajach europejskich jest to bardzo precyzyjnie regulowane, tylko trzeba to w sposób spokojny i merytoryczny przeprowadzać, a nie w sposób sprzeczny z zasadami konstytucji i jednocześnie konfrontacyjny – mówił Jackowski.

Przyznał zarazem, że decyzja prezydenta jest pewnym zaskoczeniem, bo przeważały opinie, iż ustawa trafi do TK. On sam np. stawiał na to w stosunku 55 proc. (za skierowaniem do TK) do 45 proc. (za wetem). – Na pewno warto się wsłuchać w uzasadnienie prezydenta, bo było tam wiele elementów, nie tylko elementy formalno-prawne, ale i polityczne – powiedział Jackowski.

„Presja ma sens”, „zły dzień dla Kaczyńskiego”. Komentarze po decyzji Dudy ws. lex TVN

Pełnomocnik TVN po decyzji Dudy. Wskazał na kolejne zagrożenia
Zwrócił uwagę, że prezydent mówił m.in. o wynikach swoich konsultacji, podczas których usłyszał, że nie należy dodatkowo dzielić społeczeństwa i nie należy zaczynać kolejnej wojny, a także że efektem wejścia w życie nowelizacji mogłaby być skarga koncernu Discovery do arbitrażu międzynarodowego, a wtedy „na stole leżałyby miliardy dolarów odszkodowań”. – To wszystko pan prezydent wziął pod uwagę, co pokazuje, że dokonał wnikliwej analizy tej ustawy – zaznaczył Jackowski.

Senator był pytany, czy powinna być uchwalona nowa ustawa medialna, bez kontrowersyjnych przepisów, o których mówił prezydent. Ocenił, że jeśli taka będzie wola większości należy zbadać, co w obecnych przepisach nie jest najlepsze, przeprowadzić konsultacje i zaproponować projekt, który jednak „nie będzie zmieniał reguł gry podczas ich trwania”. – To wyraźnie mówił prezydent, podzielam jego pogląd w tej sprawie – powiedział Jackowski.

Weto prezydenta. Czy Sejm może je odrzucić?
Jego zdaniem weto prezydenta nie będzie poddane pod głosowanie w Sejmie, bo nie znajdzie się większość 276 głosów za jego odrzuceniem. – Teraz jest dobre pytanie co zrobi KRRiT, bo niedługo wygasa koncesja TVN7, a za jakiś czas potem koncesja dużego TVN – dodał senator PiS.

Przypomnijmy, że zgodnie z konstytucją Sejm ponownie uchwala ustawę, której podpisania prezydent odmówił (czyli odrzuca prezydenckie weto) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, czyli przy pełnej frekwencji jest to 276 głosów.

17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja trafiła do prezydenta. 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji – podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – amerykański koncern Discovery.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl