Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator PiS o lex TVN: USA to nasz sojusznik. Trzeba na to patrzeć

– Nawet przeciwnicy TVN uważają, że w imię obrony słowa trzeba dać spokój tej stacji – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski, który w głosowaniu nie poparł nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Jan Maria Jackowski, senator PiS

Jan Maria Jackowski, senator PiS

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

p.mal

Senator Jan Maria Jackowski jest jedynym parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości, który głosował przeciw nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W rozmowie z RMF FM powiedział, że w jego ocenie taką ustawę można było przygotować w sposób prawidłowy. 

– Najpierw dokonać analiz, następnie spotkać się z zainteresowanymi stronami rynku medialnego, a później proponować ustawę. Wtedy nie byłoby tego, co zostało odebrane jako działanie o charakterze konfrontacyjnym. To wywołało emocje – mówił Jackowski.

– To nie jest sytuacja zero-jedynkowa. Zwolennicy tej ustawy twierdzą, że Discovery jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie powinno otrzymać koncesji. Z drugiej strony KRRIT w 2015 nie zwracała uwagi na ten problem – dodał.

Czytaj więcej

POLITYKACo zrobi Duda z lex TVN? „PiS tego nie wygra. Nie mają moralnego prawa”

„Być może posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli zrobić świąteczny prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu. Być może przez najbliższe 3 tygodnie prezydent Andrzej Duda będzie starał się coś ugrać w Waszyngtonie. A być może będziemy świadkami przedstawienia: Duda zawetuje złe prawo, aby pokazać, że demokracja ma się dobrze i obawy USA nie są zasadne” – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Jackowski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik głosowania w Sejmie został odebrany w Stanach Zjednoczonych jako uderzenie w kapitał amerykański. – Amerykanie są naszym sojusznikiem i z tego punktu widzenia też na tę ustawę należy patrzeć – powiedział.

– Oczywiście też mam krytyczne uwagi, nie tylko do TVN, ale nie wypowiadam ich publicznie. Nie recenzuję mediów publicznie. Sprawny polityk powinien sobie radzić w różnych mediach – wskazał.

Zdaniem senatora obecna sytuacja to „gigantyczna promocja stacji TVN”. – Po drugie, nawet przeciwnicy tej stacji uważają, że w imię obrony słowa trzeba dać spokój TVN-owi. Ociepla się wizerunek stacji. To jest naturalny mechanizm w takich sytuacjach. Jeżeli się podejmuje działanie, trzeba wziąć pod uwagę tego rodzaju okoliczności – mówił.

Decyzja prezydenta

W piątek Sejm przyjął tzw. lex TVN – czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która – jeśli wejdzie w życie, zmusi właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Według nieoficjalnych informacji prezydent ma skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: rp.pl