Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senat: nowela zwiększająca zwrot akcyzy od paliwa dla rolników do komisji

Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym wraca do senackich komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji budżetu i finansów. Senatorowie zaproponowali bowiem poprawki zwiększające limit dopłat do paliwa od którego przysługuje zwrot części akcyzy.

Rząd w projekcie nowelizacji zaproponował wzrost limitu o 160 mln zł, tak aby po zmianach zwrot części akcyzy zawarty w paliwie rolniczym miał łączną wartość ok. 1,3 mld zł rocznie.

„Wydaje mi się celowe aby do tej ustawy wprowadzić poprawkę, która wychodziłaby naprzeciw oczekiwaniom środowisk rolniczych. (…) Sądzę, że jest możliwość aby kwotę 160 mln zł zwiększyć w związku z poprawką, którą proponuję” – powiedział senator Jan Maria Jackowski (PiS).

Wcześniej senacka komisja finansów opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Nowe przepisy zakładają zwiększenie limitu oleju napędowego zużywanego przez rolników, od którego przysługuje zwrot część akcyzy.

Nowe przepisy były zapowiadane podczas prezentacji Polskiego Ładu w części skierowanej dla rolników. Rozwiązania te mają na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych.

Nowela zakłada zwiększenie limitu oleju napędowego, od którego przysługuje zwrot akcyzy. Ustawa zwiększa limit paliwa ze 100 l do 110 l zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zapewniał też, że resort rolnictwa monitoruje sytuację i w razie potrzeby rząd może zaproponować kolejne podwyższenie limitu paliwa, od którego przysługuje zwrot akcyzy.

Źródło: wnp.pl