Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senat: nowela zwiększająca zwrot akcyzy od paliwa dla rolników do komisji

Senat: nowela zwiększająca zwrot akcyzy od paliwa dla rolników do komisji

Nowela zakłada zwiększenie limitu oleju napędowego, od którego przysługuje zwrot akcyzy, fot. Shutterstock

Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym wraca do senackich komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji budżetu i finansów. Senatorowie zaproponowali bowiem poprawki zwiększające limit dopłat do paliwa od którego przysługuje zwrot części akcyzy.

Rząd w projekcie nowelizacji zaproponował wzrost limitu o 160 mln zł, tak aby po zmianach zwrot części akcyzy zawarty w paliwie rolniczym miał łączną wartość ok. 1,3 mld zł rocznie.

– Wydaje mi się celowe aby do tej ustawy wprowadzić poprawkę, która wychodziłaby naprzeciw oczekiwaniom środowisk rolniczych. (…) Sądzę, że jest możliwość aby kwotę 160 mln zł zwiększyć w związku z poprawką, którą proponuję – powiedział senator Jan Maria Jackowski (PiS).

Wcześniej senacka komisja finansów opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Nowe przepisy zakładają zwiększenie limitu oleju napędowego zużywanego przez rolników, od którego przysługuje zwrot część akcyzy.

Nowe przepisy były zapowiadane podczas prezentacji Polskiego Ładu w części skierowanej dla rolników. Rozwiązania te mają na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych.

Nowela zakłada zwiększenie limitu oleju napędowego, od którego przysługuje zwrot akcyzy. Ustawa zwiększa limit paliwa ze 100 l do 110 l zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zapewniał też, że resort rolnictwa monitoruje sytuację i w razie potrzeby rząd może zaproponować kolejne podwyższenie limitu paliwa, od którego przysługuje zwrot akcyzy

Źródło: farmer.pl