Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senacka Komisja Kultury za ustanowieniem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Senacka Komisja Kultury za ustanowieniem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, archiwum

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu na posiedzeniu we wtorek zagłosowała jednogłośnie za ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Za poparciem zgłoszonego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i uchwalonego 1 października 2021 przez Sejm RP projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zagłosowało 9 senatorów. 
W imieniu prezydenta ustawę zaprezentował na posiedzeniu Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Wyjaśnił, że „ustawa nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy”. 
Ekspert ds. legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Marek Jarentowski zapewnił, że „nie ma zastrzeżeń” do projektu ustawy. W dyskusji głos zabrali wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i senator Jan Maria Jackowski. Sprawozdawcą Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu został senator Jerzy Fedorowicz. 
Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to święto narodowe, które „ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19”. Będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu powstania.

Źródło: poznantvp.pl