Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Szkoła Podstawowa nr 3 w Przasnyszu z nowym patronem i sztandarem

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 3 imienia Tadeusza Kościuszki i wręczenia sztandaru odbyła się w piątek, 15 października.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w parafii świętego Wojciecha w Przasnyszu. Po mszy goście wraz z Orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza przeszli na halę sportową w Szkole Podstawowej nr 3. Tam oficjalnie przywitał ich dyrektor Grzegorz Grabowski.

Główną częścią wydarzenia było uroczyste nadanie imienia i wprowadzenie sztandaru szkoły. Szkoła zdecydowała się na nawiązanie do swojej tradycji i przywrócenie imienia Tadeusza Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko był patronem szkoły od  1976 roku (budowę szkoły ukończono we wrześniu 1972 roku). Potem po reformie edukacji w 1999 roku szkołę przekształcono w Zespół Szkół, a następnie w Publiczne Gimnazjum. Wówczas wybrano dla szkoły nowego patrona, którym zostali Nobliści Polscy. Po kolejnej reformie i likwidacji gimnazjum, w budynku znów mieści się ośmioklasowa Szkoła Podstawowa.

Wprowadzony dziś sztandar na awersie ma wyhaftowane godło Polski. Pod godłem znajduje się napis: Bóg Honor Ojczyzna, zaś z czterech stron sztandaru wyhaftowane są liście dębu w kilku odcieniach złota, jako symbol mocy i wytrwałości w dążeniu do zwycięstwa. Na rewersie sztandaru z kolei, znalazła się postać Tadeusza Kościuszki w białej koszuli, z kokardą, kołnierzem z oryginalnym futrem z jenota i czapką z wełny i piórami. Wokół postaci jest ręcznie wyhaftowany złoty napis Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu. Na rewersie znajduje się również herb Przasnysza.

Po wprowadzeniu sztandaru przyszedł czas na wręczenie podziękowań dla „przyjaciół” szkoły, przemówienia i część artystyczną.

Wśród osób, które wzięły udział w uroczystości znaleźli się m.in. wicemarszałek Sejmu RP, Włodzimierz Czarzasty, posłowie:  Anna Cicholska i Arkadiusz Iwaniak, senator Jan Maria Jackowski, mazowiecki wicekurator oświaty Krzysztof Wiśniewski, kierownik delegatury ostrołęckiej urzędu wojewódzkiego w Warszawie, Marcin Grabowski, kierownik ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty, Michał Giers, przewodnicząca krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Zofia Grzebisz-Nowicka. Nie zabrakło włodarzy miasta i powiatu przasnyskiego, radnych, księży, dyrektorów przasnyskich instytucji i placówek, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli zarówno obecnych, jak i emerytowanych oraz uczniów i przyjaciół szkoły.

Źródło: infoprzasnysz.com