Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa unijnego i krajowego. Komentarze polityków

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej, o które pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją. Zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej Kamili Gasiuk-Pihowicz „to pseudoorzeczenie jest wyrazem politycznej decyzji, która zapadła wśród polityków PiS-u i tą decyzją jest niewątpliwie wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej”. – Na pewno będzie przeciąganie liny, prężenie muskułów z obu stron, ale sądzę, że finalnie dojdzie do jakiegoś porozumienia – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

GOŚCIEM „FAKTÓW PO FAKTACH” W PIĄTEK W TVN24 BĘDZIE DONALD TUSK

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył w czwartek wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktatach. Uznał, że niektóre przepisy prawa UE, o które pytał szef rządu, są niezgodne z konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów, dwoje sędziów złożyło zdanie odrębne – to Piotr Pszczółkowski oraz Jarosław Wyrembak.

WYROK, UZASADNIENIE, ZDANIE ODRĘBNE. OGLĄDAJ W TVN24 GO

Jackowski o decyzji TK: będzie przeciąganie liny, ale dojdzie do porozumienia

Orzeczenie Trybunału komentują w piątek w Sejmie politycy. Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski pytany, jakie to będzie miało konsekwencje, powiedział, że „to będzie zależało od tego, co obie strony tego sporu zrobią – z jednej strony umownie Bruksela, czyli instancje unijne, a z drugiej strony rząd polski”.

Jego zdaniem „Unia Europejska zrobiła duży błąd, domagając się od polskiego rządu, żeby wycofał swój wniosek z Trybunału Konstytucyjnego”. – To niejako zmusiło rząd do usztywnienia stanowiska. Przypuszczam, że nie wszyscy w tej mierze mieli jednakowy pogląd w ramach całego obozu rządowego, natomiast to doprowadziło do takich konsekwencji, w jakich jesteśmy obecnie – dodał. 

– W tej chwili sytuacja będzie polegała na tym, że to jest kompletnie nierozpoznany teren, bo jeszcze takiej sytuacji, o ile pamiętam, w Unii Europejskiej nie było i będziemy patrzyli, co będzie dalej. Na pewno będzie przeciąganie liny, prężenie muskułów z obu stron, ale sądzę, że finalnie dojdzie do jakiegoś porozumienia – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Gasiuk-Pihowicz o orzeczeniu TK: może doprowadzić do opłakanych skutków

Zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej Kamili Gasiuk-Pihowicz „to pseudoorzeczenie jest wyrazem politycznej decyzji, która zapadła wśród polityków PiS-u i tą decyzją jest niewątpliwie wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej”. – To pseudoorzeczenie jest takim pierwszym krokiem, jest prawnym polexitem, który może doprowadzić do opłakanych skutków – dodała.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyrok TK w sprawie prawa unijnego i krajowego. Konstytucjonalistka: jesteśmy na etapie pogłębiania chaosu

Reakcja Komisji Europejskiej na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Europejska wydała w czwartek komunikat w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Podkreśliła, że szczegółowo je przeanalizuje i zdecyduje o dalszych krokach. Zapowiedziała przy tym, że „nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii”.

Źródło: tvn24.pl