Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Wielomilionowa inwestycja zakończona – zachodnia obwodnica Płońska oficjalnie otwarta

W poniedziałek, 4 października uroczyście otwarto zachodnią obwodnicę Płońska. Nową drogę, będącą częścią wielomilionowego projektu, poświęcił biskup płocki Piotr Libera. Obwodnica, nosząca imię Jana Pawła II, została już otwarta dla ruchu. 

Świętowanie zakończenia budowy obwodnicy, powstałej w ramach projektu obejmującego również inne zadania, rozpoczęło się w niedzielę, 3 października koncertem Sławomira z zespołem – tu fotorelacja z tego wydarzenia.

W poniedziałek, 4 października przy nowopowstałym moście na obwodnicy odbyła się uroczystość otwarcia nowej drogi i zakończenia wielomilionowej inwestycji, w ramach której powstały również ścieżki rowerowe, obwodnica centralna i miejska komunikacja.  

Wśród gości poniedziałkowego wydarzenia byli m.in. wójtowie i burmistrzowie z powiatu płońskiego, biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa Adam Struzik, radny sejmiku województwa Paweł Obermeyer, starosta Elżbieta Wiśniewska, senator Jan Maria Jackowski, radni, przedstawiciele różnych instytucji, wykonawcy inwestycji. Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Con Grazia”z mażoretkami „Diament”

– To historyczny moment w dziejach Płońska. Zakończyliśmy prace związane z realizacją największej i najdroższej inwestycji w mieście – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego zadania. – „Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i rozwój mobilności miejskiej” to projekt składający się z wielu zadań – budowy obwodnicy centrum miasta, obwodnicy zachodniej, sieci dróg rowerowych o łącznej długości 10 km, parkingów „parkuj i jedź”, zakupu dwóch miejskich autobusów i inteligentnego systemu do ich obsługi. Ich łączna wartość przekracza 65 mln zł, w tym dofinansowanie z UE ponad 50 mln zł i ponad 5 mln zł z budżetu państwa. Jestem przekonany, że inwestycja ta przyczyni się do poprawy komunikacji w naszym mieście, ograniczenia zanieczyszczeń powietrza poprzez ograniczenie ruchu w centrum Płońska oraz ożywi gospodarczo zachodnią część miasta.

Burmistrz przypominał, że przygotowania do realizacji powyższej inwestycji trwały przez wiele lat, a miasto wykupiło potrzebne pod budowy grunty za kwotę 2,1 mln zł.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczono podziękowania osobom, które były zaangażowane w realizację inwestycji.

Po przecięciu wstęgi odbył się przejazd rowerzystów przez nowy most – z udziałem wiceszefa PKOL i medalisty olimpijskiego w kolarstwie Mieczysława Nowickiego , a potem marsz z obwodnicy zachodniej do hali MCSiR, który poprowadził Robert Korzeniowski – czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym.

Przypomnijmy, że budowę obwodnicy zachodniej (2 km) wykonało wyłonione w przetargu konsorcjum firm: lider – miejska spółka Zarząd Dróg i Mostów oraz – jako partner – przedsiębiorstwo Wapnopol. Firmy te wybudowały również obwodnicę centralną – ulicę gen. Jerzego Grobickiego (570 m).

Obwodnica zachodnia prowadzi od ulicy Płockiej do Młodzieżowej, a na skrzyżowaniach z ulicami: Szkolną i Młodzieżową powstały ronda, wybudowano również most na Płonce.

Obwodnica centralna – ulica gen. Jerzego Grobickiego, której budowę zakończono już wcześniej, połączyła ulicę Grunwaldzką z ulicą Żołnierzy Wyklętych (wzdłuż Płonki), a na skrzyżowaniu z ulicą Wolności i Grunwaldzką zostało wybudowane rondo.

Budowa zachodniej i centralnej obwodnicy to koszt ponad 44,5 mln zł brutto i jest to część wielomilionowego projektu o wartości ponad 65 mln zł, na który miasto w poprzedniej kadencji pozyskało rekordowe dofinansowanie w kwocie 55,7 mln zł (80 proc. ze środków unijnych i 10 proc. wartości inwestycji z budżetu państwa). Projekt obejmował również budowę ponad 10 km ścieżek rowerowych, trzech parkingów: „parkuj i jedź”, zakup dwóch autobusów miejskiej komunikacji. Dodajmy, że miejska komunikacja, w ramach której w Płońsku kursują dwa autobusy: elektryczny i spalinowy została uruchomiona 1 października. Partnerami miasta w projekcie są: gmina Płońsk i powiat płoński.

Źródło: plonszczak.pl