Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedzielę. Senator Jan Maria Jackowski: „Powinna być jak łódź podwodna”

Piotr Smoliński

– Widać, że wychodzą błędy z „ustawy matki”, które umożliwiały tego typu praktyki, że pod pozorem usług pocztowych np. otwiera się wielkopowierzchniowych sklep wielobranżowy, który przy okazji świadczy też usługi pocztowe, więc formalnie jest to zgodne z ustawą. – Dobrze, że ta ustawa będzie uszczelniona, natomiast czy wszystkie potencjalne możliwe zagrożenia dla tego typu działań zostały w niej wykluczone? To pokaże czas – mówi polskatimes.pl senator PiS, Jan Maria Jackowski.REKLAMA

Sejm zajął się projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele. Chodzi o to, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Senator PiS, Jan Maria Jackowski pytany o omijanie zakazu handlu w niedziele, odpowiedział polskatimes.pl, iż widać wyraźnie, że branża handlowa ma znakomitych prawników. – Taka ustawa powinna być jak łódź podwodna – bardzo szczelna, bo każda drobniutka, nawet ryska czy nieszczelność, będzie powodowała napływanie wody – powiedział.

W ocenie senatora widać, że wychodzą błędy z „ustawy matki”, które umożliwiały tego typu praktyki. Pod pozorem usług pocztowych otwiera się na przykład wielkopowierzchniowy sklep wielobranżowy, który przy okazji świadczy też usługi pocztowe, więc formalnie jest to zgodne z ustawą. – Dobrze, że ta ustawa będzie uszczelniona, natomiast czy wszystkie potencjalne możliwe zagrożenia dla tego typu działań zostały w niej wykluczone? To pokaże czas – powiedział.

– Popieram postulaty „Solidarności” w tym zakresie, przede wszystkim dla dobra pracowników handlu, którzy chcieliby ze swoimi rodzinami móc spędzać niedziele, a nie odbierać wolny dzień wtedy, kiedy żona jest w pracy, a dzieci w szkole. To też bardzo ważne w naszej tradycji i kulturze – uszanowanie niedzieli jako tego dnia szczególnego, nawet dla osób niewierzących, przecież to też jest dzień szczególny – mówił Jan Maria Jackowski.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od tysiąca zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Źródło: polskatimes.pl