Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

„Od ściany do ściany”. Senator PiS o polityce europejskiej rządu

"Od ściany do ściany". Senator PiS o polityce europejskiej rządu
Polsat News

PiS przyjęło w środę uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na pojawiające się głosy o możliwym wyjściu Polski z UE. – Możemy zostać w Unii, ale będziemy tam dzieckiem stojącym w kącie – skomentował w Polsat News senator KO Marek Borowski. Z kolei senator PiS Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę, że „nasza polityka europejska jest niestabilna”.

– Kierownictwo PiS przyjęło uchwałę „W sprawie przynależności Polski do UE oraz suwerenności Rzeczpospolitej” – poinformowała w środę rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

W uchwale – wskazała Czerwińska – wykluczono możliwość Polexitu. Jak dodała, totalna opozycja przypisuje ugrupowaniu „coś, czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy”. – To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim – mówiła.

Chcemy, żeby Polska była członkiem Unii Europejskiej i pozostała państwem suwerennym – dodała.

„To jest śmieszne”

Do sprawy odnieśli się w programie „Debata Dnia” w Polsat News senatorowie Marek Borowski (KO) oraz Jan Maria Jackowski (PiS).  

– PiS poczuł się zaniepokojony sytuacją i jacyś spindoktorzy doszli do wniosku, ze dobrze będzie przyjąć taka uchwałę. Bo jak się przyjmie taką uchwałę, to się wszyscy uspokoją. Otóż to jest śmieszne – stwierdził Borowski. 

– Tak czy owak, powoduje to izolację Polski wewnątrz Unii Europejskiej i bardzo utrudnia nam realizację naszych celów – stwierdził polityk. – My możemy zostać w Unii, ale będziemy takim dzieckiem stojącym w kącie – dodał. 

„Nasza polityka europejska jest niestabilna”

– Niestety nasza polityka europejska jest niestabilna. Jest prowadzona trochę od ściany do ściany – powiedział z kolei Jackowski. 

WIDEO: Zobacz fragment programu „Debata Dnia” w Polsat News

Senator PiS przywołał sprawę wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. W środę w programie „Graffiti” w Polsat News wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział, że Polska wykona ten wyrok. 

Oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE, choć to nie wynika tylko z tego, że chcemy go wykonać, tylko kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy zmianę w zakresie Sądu Najwyższego. Uczciwie gwarantujemy, że w ciągu miesiąca-dwóch proces legislacyjny w tym zakresie zostanie uruchomiony. Jeśli ktoś chce potwierdzenia tych słów, możemy wpisać te założenia nawet do KPO – wyjaśnił Buda.

– Po legislacji, po zmianach, doprowadzimy do sytuacji zgodnej z wyrokiem TSUE, ale też z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów – dodał.

ZOBACZ: Waldemar Buda: oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE


Według Jackowskiego tak radyklana zmiana stanowiska Polski w tej sprawie „robi złą krew w części naszego elektoratu, który nie bardzo to rozumie”. 

– Chodzi o te osoby, które przyjęły za poważne zapewnienia o suwerenności, podmiotowości, o tym, że będziemy walczyć o swoje sprawy. Natomiast wycofanie się w tej chwili z części tej reformy, tak przynajmniej jest to oficjalnie nazywane, będzie odebrane przez tę część elektoratu, jako takie wywieszenie białej flagi – wyjaśnił senator. 

Źródło: polsatnews.pl