Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator PiS pyta o „sanitarian”. Wicemarszałek kpi: Czekam na odpowiedź jako Ziemianin

W środę izba wyższa parlamentu debatowała na temat sytuacji epidemicznej w kraju. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) pytał wiceministra zdrowia o postulaty tak zwanych „radykalnych sanitarian”. Z tego określenia zażartował prowadzący obrady wicemarszałek Michał Kamiński. Stwierdził, że „czeka na odpowiedź jako Ziemianin”.

Senator PSL Michał Kamiński i senator PiS Jan Maria Jackowski.
Senator PSL Michał Kamiński i senator PiS Jan Maria Jackowski. Foto: Tomasz Gzell / PAP

Informacja ministra zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce była pierwszym punktem posiedzenia Senatu.

Kim są sanitarianie? Jan Maria Jackowski pyta wiceministra Kraskę o sytuację

Jan Maria Jackowski (PiS) pytał wiceministra Kraskę m.in. o pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi „radykalnych sanitarian, czyli osób, które w skrócie uważają, że powinien być radykalny podział na zaszczepionych i niezaszczepionych”. Chodzi, jak mówił, m.in. o tezy, że osoby niezaszczepione, które zachorują na COVID-19, powinny leczyć się na własny koszt.

„Jakie jest stanowisko ministerstwa wobec tego typu wypowiedzi osób, które reprezentują środowisko medyczne” – pytał Jackowski. Dociekał też, co będzie z paszportami covidowymi w przyszłości.

Prowadzący obrady Michał Kamiński (PSL) udzielając wiceministrowi Krasce głosu stwierdził, że „rozumie, iż odpowiedź na pytanie, co będzie dalej, może przytłaczać każdego ziemskiego polityka” i być może wiceminister MZ uzna ją za nieco przekraczającą jego kompetencje.

„Ale sam jestem ciekaw co będzie dalej. (…) Szczerze mówiąc nie spotkałem się z określeniem ‚sanitarianie’. Ja słucham odpowiedzi pana ministra jako Ziemianin, nie jako sanitarianin” – powiedział Kamiński. „Bardzo proszę panie wiceministrze, ja i inni Ziemianie czekamy na pana informację” – dodał.

Niezaszczepieni powinni sami płacić za swoje leczenie?

Wiceminister zdrowia odpowiedział, że faktycznie pojawiają się w przestrzeni publicznej opinie, że osoby niezaszczepione, które zachorują na COVID-19 powinny płacić za swoje leczenie.

„Ale idąc tą droga można powiedzieć, że kto pali papierosy też musi płacić za swoje leczenie. To abstrakcyjne. Nie rozważamy takiej sytuacji, by ktoś musiał płacić za leczenie” – przekazał Kraska.

Odnosząc się do drugiego wątku – przyszłości paszportów covidowych – wiceminister przypomniał, że pierwsze szczepienia były w grudniu ubiegłego roku, a certyfikaty są ważne rok.

„Myślę, że za kilka tygodni poznamy wyniki badań, jak zabezpiecza nas szczepienie, jaką mamy odporność. Od tego zależy, czy certyfikat będzie z automatu przedłużany, czy trzeba będzie podać ewentualną dawkę przypominającą i wtedy zostanie przedłużony” – powiedział wiceszef MZ.

Źródło: fakt.pl