Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

DR KAROL NAWROCKI NOWYM PREZESEM INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Senat zgodził się na wybór dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jego kandydaturę poparło 52 senatorów.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oczekiwali, że do głosowania nad wyborem nowego prezesa IPN dojdzie jeszcze w czwartek. Plany zostały zmienione, bo senatorowie Koalicji Obywatelskiej mieli posiedzenie klubu, w którym udział brał Donald Tusk.

– Wcześniej Senatem zarządzał Budka, teraz Senatem zarządza Tusk. To jest po prostu skandal – akcentował Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, senator PiS.

Dr Karol Nawrocki zdążył w czwartek odpowiedzieć na pytania senatorów. Mówił m.in. o potrzebie policzenia strat, jakie Polska poniosła w trakcie II wojny światowej. Deklarował, że będzie walczył o ekshumacje Polaków, którzy zginęli w ludobójstwie na Wołyniu. Podsumował też swoje działania, jakie podejmował jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mówił o Westerplatte i poszukiwaniach obrońców Wybrzeża.

– Leżeli jak ludzkie śmieci i wszyscy o nich zapomnieli. Naszym archeologom udało się ich odnaleźć. Przygotowujemy im cmentarz, na którym zostaną pochowani – zapowiedział dr Karol Nawrocki.

Największe zastrzeżenia politycy opozycji mieli do pracy dr. Karola Nawrockiego w Muzeum II Wojny Światowej.

– Był Pan narzędziem i twarzą przejmowania Muzeum II Wojny Światowej po wyborach, które wygrało PiS – stwierdził Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu z KO.

Z ust Bogdana Borusewicza i Krzysztofa Brejzy popłynęły oskarżenia o upolitycznienie historii.

– Nie jest Pan politykiem. Pewne cechy żarliwości politycznej Pan wykazuje, ale czy to ma być cecha szefa IPN? Wątpię – ocenił Krzysztof Brejza.

Marek Pęk przypomniał w odpowiedzi, że Platforma nie widzi dla Instytutu w ogóle miejsca w debacie historycznej. Wskazał na postulat byłego przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny.

– Jest dla wszystkich oczywiste, że gdybyście odzyskali władzę, pierwsze co zrobicie, to z wielkim zapałem przystąpicie do likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej – mówił wicemarszałek Senatu.

Marek Pęk oskarżał polityków Platformy, że dążą do zablokowania wszystkiego, co próbuje robić Sejm. Zapowiadał poparcie dla Karola Nawrockiego. O jego umiejętnościach menadżerskich mówił z kolei senator Jan Maria Jackowski.

– Dr Karol Nawrocki jest kandydatem, za którym będę głosował. Wiążę z Panem nadzieję, że jeżeli obejmie Pan tę funkcję, to będzie Pan dynamizował IPN – zaznaczył Jan Maria Jackowski.

W głosowaniu dr Karol Nawrocki uzyskał poparcie 52 senatorów.

Źródło: radiomaryja.pl